Mandarinka je tak trochu symbolem Vánoc. Když se v obchodech objeví první levné mandarinky, můžete počítat s tím, že zanedlouho bude následovat vánoční výzdoba obchodů. Existuje hned několik způsobů, jak si vypěstovat mandarinky a těšit se z vlastní sklizně. Začít můžete ze semínka mandarinky, kterou jste si koupili v obchodě. To je asi nejlevnější, ale časově nejnáročnější způsob. Dále je možné pěstovat mandarinky z řízků již zavedeného stromů nebo si rovnou koupíte již předpěstovanou mandarinku.
Bude mandarinka plodit?
Pokud věnujete mandarince dostatek péče, je velice pravděpodobné, že vám bude i plodit. Je ale nutné obrnit se trpělivostí, a to zejména v případě, že pěstujete ze semínka. Potrvá i několik let, než se dočkáte první větší várky plodů. Do té doby se plody budou vyskytovat jen ojediněle. Nezatracujte ale proto vlastní mandarinku, protože i bez plodů se jedná o velice atraktivní pokojovou rostlinu.
Pěstování mandarinek ze semen nebo investice do vzrostlého stromku
Pěstování ze semínka je velice zajímavou možností. Je to totiž nejlevnější možnost – vzrostlé stromky mohou stát i několik tisíc korun. A přitom mandarinka roste ze semen poměrně snadno. Avšak potrvá dost dlouho, než bude stromek natolik velký a silný na to, aby plodil. Pokud ale patříte mezi trpělivější, můžete se do toho pustit. Většina citrusů, včetně mandarinek, je naroubována. Naroubované rostliny by měly plodit do dvou let od nákupu.
Pěstování mandarinky ze semínka
Nyní už uvádíme, jak pěstovat mandarinku rovnou ze semínka. Na začátku je potřeba vybrat si několik semínek z velké a šťavnaté mandarinky. Semínka dobře umyjte a nechte je oschnout nejlépe na papírové utěrce. Poté semínko rovnou zasejte nebo nechte naklíčit (tím navýšíte úspěšnou). Nakličování semínek je podobné, jako když nakličujeme luštěniny. Semínka zabalte do jemné textilie a tu udržujte vlhkou po dobu několika dní. Semínka by za tuto dobu měla vyklíčit.
Uchování semen
Nechcete-li použít všechna semínka najednou, můžete jich část odložit. Poté, co je omyjte a necháte vysušit je skladujte v papírové taštičce uložené ve vzduchotěsné nádobě. Pamatujte si ale, že čerstvé semeno je životaschopnější (s větší pravděpodobností růstu) než starší semeno.
Výsev semínek
Pro výsev můžete zvolit klasický substrát pro výsadbu citrusů. Zvolte větší květináč, abyste mandarinku nemuseli brzy přesazovat, protože každé přesazování je velmi rizikové. Samotná semínka nasaďte do hloubky asi 5 mm a zahrňte zeminou. Po výsevu zalijte květináče roztokem mořských řas. Květináče udržujte v teple: vhodné je přikrýt jej sklem nebo plastovým sáčkem, čímž vytvoříte mini skleník. Důležité je také dobře osvětlené místo: vyvarujte se ale přímého slunečního záření. Po odstranění skla či sáčku je vhodné rostlinu často rosit pro dosažení požadované vlhkosti. Klíčení potrvá asi 10 dnů (týká se semen, která jsme nepředklíčili).
Další růst rostliny
Jakmile dosáhne sazenice výšky asi 5 cm, je vhodné ji zalít hnojivem. Zvolte speciální hnojivo určené pro citrusy, které obsahuje přesně to, co citrusy potřebují. Množství i dávkování podávejte tak, jak je uvedeno v návodu na použití. Hnojíme pouze v teplejších měsících roku – na podzim a v zimě hnojení i zálivku omezíme. V této fázi, pokud je teplé počasí, lze květináče přemístit na chráněné, ale slunečné místo. Venku bude potřebovat další vodu, protože vysychá rychleji než v chráněném skleníku.
Pěstování mandarinky
Následující kroky už jsou shodné pro pěstování rostliny, kterou jste si vypiplali ze semínka, tak pro ty, které už jste koupili předpěstované. V první řadě je potřeba myslet na to, že rostlina začne plodit nejdříve za pět let. Není ale výjimkou, že na plody si budete muset počkat i déle. U mladých rostlin je vhodné odstraňovat nadměrné množství květů, protože rostlina se může vyčerpat tím, že se bude snažit je vyživit. Na to ještě nemá dost energie (několik květů ale samozřejmě ponechte).
Pozor na škůdce
Malé sazenice mohou napadnout šneci a slimáci. Pravidelně kontrolujte listy, zda neobsahují další škůdce, kterými mohou být například mšice.
Přesazování
Pokud se vám bude zdát, že už je rostlina příliš velká na svůj současný květináč, je čas myslet na přesazení. Obvykle se tak děje na jaře. Zvolte pokud možno větší průměr květináče, abyste přesazovali co nejméně. Každé přesazování je totiž rizikové, může dojít k poškození kořenového systému, a tím i celé rostliny.
Čekání na plody
To, za jak dlouho budete moci sklízet první ovoce, závisí u předpěstovaných sazeniček na tom, jak staré a velké byly, když jste je koupili. Mandarinky pěstované ze semínek obvykle plodí poprvé od pěti do sedmi let. Kvetení nastává na jaře, plody se tvoří v létě a dozrávají počátkem podzimu. První plody jsou menší než ty, které známe z obchodů. Čím silnější ale bude váš stromek, tím více bude mít plodů a tím větší také budou.
Druhy mandarinkovníku
Můžete si vybrat hned z několika druhů mandarinkovníků, které můžete doma pěstovat. Asi nejznámější je mandarinkovník obecný (Citrus reticulata). V přírodě dosahuje až 8 metrů, plody jsou kulaté, tmavě oranžové a obsahují velký počet semen. Mandarinkovník Clementův (Citrus x clementina) je pro pěstování v bytě mnohem oblíbenější. Plody vynikají malým množstvím semen. Méně známý je mandarinkovník unšiu (Citrus unshiu), pro který jsou typické zploštělé bezsemenné plody. Čtveřici nejoblíbenějších doplňuje mandarinkovník středozemní (Citrus deliciosa), pro který je typická rozložitá až převislá koruna a malé mírně zploštělé plody, které jsou ale plné semen. Častokrát se proto tento druh vysazuje jako okrasná rostlina.