Pěstování libečku

Známe ho zejména díky jeho chutným listům, ovšem nejcennějším jsou na něm kořeny. Pěstování libečku navíc opravdu není složité, takže ho dokáže zvládnout i opravdový zahrádkářský začátečník.

Libeček lékařský (Levisticum officinale) se v české kuchyni používá snad odjakživa. Svou vůní připomíná dobře známé maggi, takže nepřekvapí, že své uplatnění najde zejména při přípravě polévek. Ale hodí se i pod maso nebo třeba do omáček či na grilování.

Pěstování

Nejlépe se vám bude dařit, pokud ve svém okolí znáte nějaké úspěšného zahrádkáře, který vám daruje část kořenových puků. V takovém případě je dobré uchycení takřka jisté. Pokud jste nuceni spolehnout se na semena, můžete je do půdy vysít ve dvou termínech: v březnu nebo v dubnu nebo naopak až v září. V teplejších oblastech pak nevadí ani posunutí termínu do konce října.

Semínka vložte do třícentimetrové hloubky a to asi šedesát centimetrů do sebe. Libeček se totiž umí pořádně rozrůst do šířky i do výšky (snadno atakuje i dva metry, má-li dobré podmínky). Semena klíčí pomalu a zpočátku se nevyznačují ani nijak oslnivým růstem. Jakmile dorostou do 15 centimetrů, můžete mladé sazeničky vysadit a jejich trvalé stanoviště.

Libeček potřebuje zejména humózní půdu s dostatkem živin, která dokáže podpořit jeho růst. Dále pak slunce – a to je vše. Libeček je odolný proti suchu, nepotřebuje tedy ani příliš vydatnou zálivku. Naopak, mohla by mu spíše uškodit. Listy můžete sklízet už od chvíli, kdy trochu poporostou. A co s květy? Odstraňujte je, aby se rostlina nevysilovala. Ale pokud to nestihnete, nic se neděje. Libeček se v našich podmínkách sám nevysemení.

Libeček miluje i grilování

Listy libečku můžete přidat do polévek a omáček, ale také je použít jako základ marinád na maso ke grilování. Ale aby byl výsledek opravdu dokonalý, musíte se soustředit i na jiné faktory. Tak třeba grilovací rošt. V oboru rozvádění a akumulace tepla nemají litinové rošty konkurenci. Maso se peče rovnoměrně, protože rošt se po jeho vložení velmi rychle ohřeje zpět na původní teplotu. Správná teplota spolu s vlastnostmi litiny pak zaručí, že steaky budou na povrchu lákavě opečené a uvnitř plné šťávy – přesně tak, jak to máte rádi.

A nespálí se přitom ani tolik kýžené bylinky, které máte při zakousnutí se do šťavnatého masa tak rádi. A charakteristické černé proužky, dodávající hotovému produktu autentickou chuť a vůni? I o ty se postará litina. Litinové rošty ale mají i svého černého Petra. Tím je poněkud komplikovanější údržba – čistí se ještě teplé a neobejdou se bez naolejování. Dobře opálený litinový rošt se ale stává přirozeně nepřilnavým, což při grilování jistě oceníte. Rošty z nerezu se budou zářivě lesknout kdykoliv a kdekoliv, na druhou stranu tu pravou chuť a vůni grilovanému masu zkrátka dodat nedokáží. A to ani za pomoci oblíbeného libečku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno