Od dubna do října lze navštívit muzeum v přírodě, skanzen Veselý kopec. A po celou tu dobu lze prohlídku spojit s pěkným pěším výletem. Povede z Trhové Kamenice přes Svobodné Hamry a Veselý kopec a jejím cílem bude Hlinsko s městskou částí Betlém. Betlém je rovněž součástí souboru Vysočina. Trasa mezi trhovou Kamenicí a Hlinskem tvoří necelých 13 kilometrů, ale při prohlídce skanzenu se ještě něco našlape. Výlet je vhodný pro pro všechny věkové skupiny, ale nejvíc bude vyhovovat rodinám s dětmi.
Vysočina v Pardubickém kraji
Soubor lidových staveb Vysočina je rozsáhlá expozice lidového stavebnictví. Ačkoliv nese název Vysočina, leží na Hlinecku, v Pardubickém kraji (okres Chrudim). Jednotlivé expozice skanzenu se nacházejí ve více osadách obcí Vysočina, Veselý Kopec, Hamry, Možděnice a přímo ve městě Hlinsku.
Chceme-li spojit návštěvu skanzenů s pěším výletem, dopravíme se do Trhové Kamenice. Městečkem prochází silnice 37 od Pardubic (respektive od Chrudimi), do Ždírce nad Doubravou (respektive Žďáru nad Sázavou). Trhová Kamenice nemá železniční spojení, ale projíždějí jí četné autobusové spoje.
Matulovou stezkou kolem rybníků
Na náměstí v Trhové Kamenici turisté vyhledají zelenou značku a vydají se po ní po tak zvané Matulově stezce, vlastivědné stezce krajem Chrudimky. Za Trhovou Kamenicí ve směru na Hlinsko jsou velmi pěkné rybníky s mokřady, v nichž žije a roste mnoho zajímavých, chráněných nebo i ohrožených druhů fauny a flory. Biotop je vděčným místem pro pozorovatele ptactva, fotografy, filmaře a malíře.
První zastávka: Svobodné Hamry
U rybníku Velká Kamenice Matulova stezka odbočuje vlevo, ale turisté pokračují stále po zelené k největší turistické atrakci Hlinecka – souboru lidových staveb Vysočina. První zastávka je ve Svobodných Hamrech, kde je k prohlédnutí vodní hamr (v obci je rovněž zámek). Stylová restaurace bývá zejména v létě dost plná. Před obcí Dřevíkovem mohou turisté navštívit židovský hřbitov.
Zelená značka zavede na Veselý Kopec, kde se nachází známý skanzen. Veselý Kopec je osada volně rozptýlených zemědělských usedlostí v typickém krajinném prostředí nad úvalem řeky Chrudimky. Je dobré předem si prohlédnout webové stránky provozovatele souboru lidových staveb Vysočina. Na Veselém Kopci jsou během roku pořádány různé tématické (a „interaktivní“) akce, které prohlídku zpestří: ukázky lidových oslav svátků, řemesla, trhy. Pracovníci souboru Vysočina usilují o autenticitu skanzenu až do posledních detailů.
Kde bydlel dr. Voštěp
Skanzen na Veselém Kopci mají v oblibě filmaři. Zdejší dřevěnky, holubníky, plůtky či jiná dílka lidové architektury mají ve filmových scénách představovat vesnici „kdysi a kdesi“. A tak se na Veselém Kopci natáčel Cirkus Humberto, Lotrando a Zubejda, Nesmrtelná teta, Sedmero krkavců a na dřevíkovském židovském hřbitově také Golet v údolí. Někteří milovníci filmů se rádi na místa natáčení podívají.
Stálá expozice obsahuje téměř třicet objektů, které dohromady tvoří osadu s volně rozptýlenou zástavbou;
expozice přinášejí svědectví o životě a práci drobných rolníků od první poloviny 19. století do poloviny 20. století.
Pokračování v Betlémě
Z Veselého Kopce je to už jenom pět kilometrů do Hlinska. V něm možno pokračovat ve výletu na „lidovou notu“: součástí souboru Vysočina je městská část Betlém, tvořená komplexem zajímavých roubenek. V Betlému v čísle 561 sídlí městské informační centrum.
Z Hlinska je možno odjet domů autobusem nebo vlakem (železniční trať Pardubice – Havlíčkův Brod, vede přes Chrudim, Chrast u Chrudimi, Žďárec u Skutče, Hlinsko v Čechách, Ždírec nad Doubravou a Chotěboř).
Otevírací doba na Veselém Kopci
- Duben a říjen denně mimo pondělí, pokud není státním svátkem, od 9 do 16 hodin.
(Poslední prohlídka s průvodcem v 15 hodin.) - Květen až srpen denně mimo pondělí od 8 do 17 hodin
(Poslední prohlídka s průvodcem v 16 hodin) - Září denně mimo pondělí od 8 do 16 hodin.
(Poslední prohlídka s průvodcem v 15 hodin)