Periorální dermatitida

Periorální dermatitida je druh zánětlivého kožního onemocnění. Projevuje se výskytem pupínků s často žlutavým obsahem a postihuje oblast kolem úst a očí. Objevuje se především při použití různé kosmetiky, příčin však může být celá řada. Jak s periorální dermatitidou bojovat?

V českém prostředí se toto kožní onemocnění hojně označuje jako nemoc letušek, a to z důvodu, že výskyt byl nejprve pozorován právě u nich. Za hlavní příčinu se považuje nadměrné užívání kosmetických přípravků, které je a bylo v prostředí letušek velmi časté. Nejčastěji se objevuje v okolí úst, proto se označuje jako periorální. Pupínky jsou viditelné a mohou se projevovat nepříjemným pálením či svěděním. Periorální dermatitida se nejčastěji vyskytuje u žen ve věku 20 až 30 let, u mužů se pak objevuje jen ojediněle. Nejčastěji se vyskytuje u žen s mastnou, ale i velmi suchou pokožkou.

Příčiny vzniku periorální dermatitidy

Ačkoliv nejsou přesné příčiny vzniku tohoto kožního onemocnění zcela vyjasněny, je zjištěno, že k výskytu pupínků tohoto typu dochází především z příčin zevních, tedy po kontaktu s přípravky, které dermatitidu způsobí, ale také zhoršují. Nejčastěji se jedná o použití kosmetických přípravků, na které nemusí každá pokožka vhodně reagovat. Pokud používáte přespříliš mejkapu, obličejových mýdel, mastí, krémů, ústních vod a dalších, ne vždy přirozených látek, je příčina tohoto onemocnění nasnadě. Je tak třeba si uvědomit, že ne vždy tyto zkrášlující přípravky přináší kýžené výsledky.

Ke vzniku však může dojít také vlivem přílišného opalování či návštěvy solária nebo přímým drážděním, např. partnerovými vousy či oblečením. Také časté znečištění, vystavování se prašnému prostředí či delší pobyt v chlorované vodě může vést ke vzniku periorální dermatitidy.

Léčba periorální dermatitidy

Hned v úvodu je třeba říci, že pokud opravdu trpíte tímto kožním onemocněním nebo to předpokládáte, měli byste co nejdříve vyhledat odbornou pomoc dermatologa. Pokožka je velmi citlivá, a tak léčba je dost náročná a i po odeznění se mohou pupínky po nějaké době opět vyskytnout. Pro léčbu tohoto onemocnění existuje základní pravidlo – vysadit masti a přípravky na bázi kortikoidů a pokusit se vyhnout i výše zmíněným kosmetickým prostředkům. Léčbu lze zahájit po potíráním daných míst odvary z léčivých bylinek, to však doporučujeme až po konzultaci s profesionálem. Ten aktuální stav vyhodnotí a rozhodne pro způsob léčby.

Léčiva

Je dost pravděpodobné, že dermatolog doporučí použití antibiotik a jiných léčiv na nemastném základě. Antibiotika se podávají místně, ovšem při velkém rozsahu a těžké formy periorální dermatitidy se mohou předepsat i celková antibiotika. Na trhu jsou k dostání i přípravky, které jsou přímo určené pro léčbu tohoto kožního onemocnění, zpravidla jsou na předpis.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno