Na první pohled vypadá jako nezajímavá hluchavka, ale na ten druhý se pochlubí zajímavými účinky i chutí. Pěstování perily naštěstí není těžké a poradí si s ní i úplný začátečník.
Perila k nám, stejně jako spousta jiných bylinek, přišla z Asie. Používá se podobně jako bazalka a má i velmi podobné chuťové vlastnosti. A co potřebujete k tomu, aby se u vás této bylince dařilo?
Užitečná kráska původem z Číny
Perila křovitá (Perilla frutescens) byla původně známá svými načervenalými nebo zelenými listy. Protože je však v zemi draka velmi oblíbená, vyšlechtili ji místní zahradníci do velkého množství variant. Dnes tak najdeme i perily žluté, panašované nebo vícebarevné. A kupodivu nic z toho nejde na úkor její jedinečné chuti.
Co potřebuje ke své spokojenosti
U nás ji pěstujeme jako velmi bujně rostoucí jednoletku. Vysévá se v dubnu, přičemž semena je vhodné namočit přes noc do vlažné vody. Poté potřebují jen jemný výživný substrát. Osivo jemně rozhodíme po povrchu a překryjeme jemnou vrstvou zeminy, stačí spíše lehce zasypat. Přimáčkneme, zavlažíme a počkáme až vyklíčí. Přimáčkneme jemně, abychom zem nad semínky příliš neudusali.
Brzy se objeví nové rostlinky
Už po několika dnech se nad povrchem půdy objeví mladé rostlinky. Brzy zaplní truhlík nebo svěřené místo na záhonku. Ovšem neměli byste je nechat růst jen tak. Jakmile se objeví 4-5 párů pravých listů, pak rostlinku zastříhněte. Začne nádherně košatět a čím víc ji budete stříhat, tím větší efekt bude tato vaše činnost mít.
Kde se hodí perilu mít
Ale pěstovat ji samostatně by byla škoda. Perila není náročná na umístění. Nevadí jí chlad po ránu, takže ji můžete sklízet až do pozdního podzimu. A pokud ji navíc vysadíte, k rajčatům, pak se můžete těšit na to, že z jejich společnosti odpudí veškeré škůdce. A naopak přitahuje motýly, budete se mít tedy na zahradě opravdu na co dívat.
Stanoviště vyberte podle svých potřeb
Protože se perila hojně požívá v kuchyni, měli byste ji vždy sázet tam, kde sek ní budete moci bez problémů dostat. Miluje přímé slunce, ale dařit se jí bude v polostínu. Také odpuzuje nevítaný hmyz včetně komárů a klíšťat, takže pokud si ji vysadíte kupříkladu do blízkosti terasy, rozhodně neuděláte chybu.
Kde a jak lze perilu použít
Kuchyňské možnosti této bylinky jsou opravdu velmi bohaté. Když jsme v úvodu psali, že se používá podobně jako bazalka, pak jsme ji ve skutečnosti dost podcenili. Opravdu. Její lístky se pyšní jemně nasládlou chutí a velmi jemnou citronovou vůní, jinak nám však ze všech známých bylin bude připomínat opravdu bazalku.
Z bylinek se nejlépe kombinuje s rozmarýnem a tymiánem. Použijete ji tedy zejména k masu – a to od ryb až po divočinu a drůbeží. Hodí se i do salátů nebo jako dochucovací prvek k zelenině.