Pažitka je velice užitečná bylinka, která není příliš náročná na pěstování. Můžete ji přidat do různých nevařených pokrmů. Má lehce pikantní chuť, která prozáří každý pokrm. Nezapomeňte, že jedlé jsou také její květy! Můžeme ji začít pěstovat již brzy na jaře nebo kdykoli v průběhu jara a užívat si ji po celé léto. Prodává se také několik různých druhů, z nichž některé mohou mít různé příchutě; známá je například česneková pažitka.
Pěstování pažitky
Pažitka miluje slunné stanoviště, spokojí se ale také s polostínem. Je vhodné do půdy předem zapracovat kompost, protože nejlépe roste na bohatě úrodné půdě, která dobře propouští vodu. Semínka sejeme do hloubky maximálně 1 cm. Pro klíčení je ideální teplota od 15 do 21 °C – při vyšších teplotách nevyklíčí. Samotné klíčení trvá několik týdnů, s čímž je potřeba počítat. Při nižších teplotách můžete pažitku předpěstovat nejprve doma a vysadit ji až pomine nebezpečí mrazu.
Péče o pažitku
Pažitku pravidelně zaléváme, abychom dosáhli co největší sklizně. Přesto dokáže snést i krátkodobé sucho. Jinak je pažitka nenáročná na péči. Pro kontrolu růstu plevele a zachování vlhkosti v půdě je dobré použít mulč. Pažitka má totiž své kořeny blízko povrchu. Květy pravidelně sklízíme, protože by mohly začít produkovat semena po celé zahradě. Pro kontrolované množen je vhodné oddělit trochu keře a vysadit na jiném místě.
Sklizeň pažitky
Pažitku sklízejte jednoduše tak, že odříznete potřebné listy asi 2,5 cm nad povrchem půdy. Používáme ji zejména čerstvou, někdy také sušenou. Sušená pažitka ale ztrácí svou pikantní chuť, proto je vhodnější její uchování zamražením: nasekejte ji a dejte do tvořítka na led. Zalijte vodou a nechte zmrazit. Pažitku můžete zmrazit také jen tak v sáčku nebo nějaké nádobě.
Historie pažitky
Pažitka pochází z Británie, severní Evropy a severní Ameriky. Používá se již celá staletí a je pravděpodobné, že v Evropě byla používána již ve středověku. Tato rostlina dokáže vydržet i teploty do -35 °C, takže ji lze pěstovat prakticky kdekoli. Její listy jsou duté a tenké, trochu připomínají trávu. Roste ve shlucích.
Pažitka v kuchyni
Pažitku je možné použít do různých omáček, ale také jí posypat obložené chleby. Přidejte ji do čerstvých salátů. Skvěle se hodí k vaječným pokrmům, ve kterých je navíc velice pěkná barevná kombinace žlutých vajec a zelené pažitky. Přidat ji můžete k sýrům, do polévek nebo bramborových pokrmů. Smíchejte pažitku se změklým máslem a přidejte další bylinky – budete mít skvělé bylinkové máslo vhodné ke grilovanému masu. Nasekané listy se spolu se zakysanou smetanou podávají k pečeným bramborám.
Bramborový salát s pažitkou
Nejprve si připravíme pažitkovou majonézu. Do mixéru nalijte 75 ml slunečnicového oleje a 45 g pažitky. Společně rozmixujeme dohladka a poté slijeme přes jemné sítko. Nyní v malé misce vyšleháme ½ lžičky soli, 1 lžičku dijonské hořčice a 1 vaječný žloutek (pokojové teploty). Poté velmi tenkým pramínkem a za stálého míchání přiléváme olej. Výsledkem bude hustá majonéza. Misku přikryjte potravinovou fólií a dejte chladit do lednice. 1 kg brambor vaříme ve slupce doměkka. Poté je necháme vystydnout na pokojovou teplotu a oloupeme je. Nakrájíme na větší kusy a dáme do mísy. 500 g chřestu zbavíme dřevnatých konců a povaříme na 5 minut v osolené vodě. Poté je nakrájíme na dvoucentimetrové kousky. 4 vejce uvařte natvrdo. Ve velké míse smíchejte chřest, brambory, nakrájená vejce a připravenou majonézu. Podávejte posypané čerstvou pažitkou.
Studená špenátová polévka s jogurtem a pažitkou
Na pánev dáme 4 lžíce másla. Až se rozpustí, přidáme 120 g strouhanky (nejlépe z celozrnného chleba). Po pěti minutách je strouhanka dostatečně osmažená, takže ji můžeme dát stranou. Do mixéru dáme 200 g špenátu, 6 lžic nasekané pažitky a 6 kostek ledu. Rozmixujeme dohladka. Přidáme 220 ml bílého řeckého jogurtu a promícháme. Osolíme a opepříme podle chuti. 150 ml smetany vyšlehejte dotuha a zlehka vmíchejte do polévky. Nechte vychladit. Podáváme posypané opraženou strouhankou.
Treska s jarní zeleninou
2 plátky tresky osolíme a opepříme podle chuti. Z obou stran je opečeme dozlatova. Trvá to asi 3 minuty z jedné strany – poté přidejte 2 lžíce másla, 1 lžičku nasekaného rozmarýnu a 1 lžičku nasekaného tymiánu a smažte ještě 3 minuty. Odstavte a udržujte teplé. Mezitím si připravíme jarní zeleninku. Na 2 lžících olivového oleje osmažíme 2 utřené stroužky česneku. Po minutě přidejte mangoldové listy (cca 200 g) nakrájené na tenké pásky. Po dvou minutách přidejte 4 lžíce hrášku (může být čerstvý i mražený). Ochuťte solí a pepřem. Podáváme s rybou, zastříknutou citronovou šťávou a štědře posypané pažitkou.
Hlávkový salát s vejcem a pistáciemi
Začneme tak, že si oddělíme listy ze 2 hlávek salátu. Omyjeme je a natrháme na větší kusy. ½ hrnku pistácií opražíme nasucho na pánvi a poté nasekáme nahrubo. Přidáme je k salátu. 2 pomeranče vymačkáme. Šťávu z nich smícháme s ½ hrnkem crème fraîche a přidáme k salátu. Následně vmícháme ještě 3 lžíce nasekané pažitky, osolíme a opepříme podle chuti a podáváme.
Zdravotní účinky pažitky
Pažitka obsahuje vysoké množství vitamínu C, draslíku a kyseliny listové. Velice se tedy hodí do pestré stravy, které o tyto důležité látky doplní. Navíc obsahuje málo kalorií, což z ní činí skvělou bylinku vhodnou k dietní stravě. Podporuje dobré trávení, mírní podráždění žaludku a dokonce zabraňuje špatnému dechu. Má močopudné účinky a snižuje vysoký krevní tlak.