Pāua shell, nejkrásnější suvenýr z Nového Zélandu. A zadarmo

Náhrdelníky, náramky, prsteny. Hudební nástroje, drobné užitné předměty, interiérové prvky. Titěrné bibeloty i umělecké předměty. To vše vyrobeno nebo vykládáno perletí, která krom odstínů modré září všemi duhovými barvami. Vrcholem všeho uměleckého snažení jsou ovšem jako dlaň velké misky, které vytvořila sama příroda: pāua shell, ulity mořského mlže, snad nekrásnější suvenýr, který si mohou domů odvézt návštěvníci Nového Zélandu. Kde se ty nádherné mušle berou?

Pāua shell, ulity ušně mořské

Modrá a duhová perleť je základem řemeslné a umělecké výroby okrasných předmětů na Novém Zélandě. Materiál pochází z ulit (nebo jejich úlomků) mořského plže, který má mnoho názvů:

  • mořské uši,
  • „muttonfish“ nebo „muttonshells“ v Austrálii,
  • „ormer“ ve Velké Británii,
  • „abalone“ v anglicky hovořících zemích,
  • a „pāua shell“ na Novém Zélandu.

V biologii má živočich odborný název Haliotis tuberculata tuberculata, v českém zoologickém názvosloví to je ušeň mořská. Ušeň asi proto, že schránka tohoto mořského plže připomíná tvarem ušní boltec.

Kde se daří ušním

V přírodě bychom si ušní možná ani nevšimli. Žijí přisedle na skalách, jejich schránky bývají pokryté různými výrůstky a porostlé řasami. Zato vnitřek „jednodílné“ schránky je pokryt silnou vrstvou perleti, která je u mnoha druhů ve výrazných duhových odstínech stříbřitě bílé, růžové, červené a zelené, červené až tmavě modré, zelené až fialové.…

Schránky nebo úlomky schránek rozbitých vyplavuje moře. Lidé je v každé době sbírali, protože je sytě zbarvený perleťový povrch přitahoval neobvyklou krásou. Novozélandští Maorové se naučili „pāua shell“ zpracovávat ke všemožným zkrášlovacím účelům.

Miska s otvory jako okarina

Ulita ušně má asymetrický tvar oválné misky s širším perleťovým okrajem s několika úhlednými, perletí dobře „vylitými“ kulatými otvory, takže trochu připomíná okarinu. Ty otvory si ušeň vytvořila pro plášťová tykadla a pro dýchání.

  • Velice vzácně ušeň vytvoří i perlu. Nehodnotí se jejich kulatost, ale intenzita zabarvení (od temně kobaltové modři, přes smaragdovou, purpurovou a růžovou).

Ze životy ušní

Schránky těchto plžů se nacházejí převážně podél skalnatých břehů, často ve štěrbinách či na boční straně kamenů, ke kterým jsou pevně přichyceny:

  1. nejčastěji v mělké vodě mezipřílivového pásma,
  2. jen výjimečně ve větších hloubkách.

Jsou to býložravci a živí se řasami, zvláště pak obřími chaluhami. Při hledání potravy se pohybují pomocí své široké nohy, která je velmi svalnatá a umožňuje jim tak odolávat silnému příboji a mořskému proudění.

V současné době je rekreační sklizeň živých pāua shell (abalone) kontrolována a ve většině případů omezována. Mušle mohou být sbírány jen bez potápěčské výbavy a se speciálním povolením.

  • Sběr schránek ale není na Novém Zélandu nijak kontrolován ani omezován.
  • To se týká i vývozu prázdných schránek mušlí.

Je libo ušeň?

Ušeň má nejen velmi krásnou a ceněnou schránku, ale také chutné maso. Ve východní Asii dokonce bývá ceněna jako velice chutná delikatesa. Proto byly jejich populace mnohde ve světě zdecimovány nadměrným sběrem. V současné době se pro gastronomické účely ušně chovají ve vodních farmách (jako třeba perlorodky).

Sběr a vývoz ulit pāua shell není nijak omezen

Na Novém Zélandu se pāua shell dají najít skoro kdekoliv. Mohou to být i jen ojedinělé nálezy v příslušné lokalitě. Sběratelé ovšem mají radost na jihovýchodním pobřeží v oblasti Palliserova mysu, kde mají vhodné prostředí i dostatek mořských řas, jimiž se živí. Tam se dají mušle sbírat ve značném množství a v dobré kvalitě.

  • Turisté si tak mohou vlastnoručně nasbírat originální suvenýry – a docela zadarmo.

Foto: Obrázky šperků (freeimages.com), ostatní fotky (jez)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno