Papája – pěstování

Papája je půvabné, sladké ovoce, a také poněkud exotická rostlina do každého bytu. Snadno vám vyroste ze semínka. Péče o ni není těžká – a pokud jí kromě bytu nabídnete i skleník, dost možná se dočkáte i sladkého ovoce. Náš článek o pěstování papáji vám v tom ochotně pomůže.

Papája (Carica L.) je rostlina teplomilná, s plody tak trochu připomínajícími meloun. Pochází ze Střední Ameriky – na první pohled vás zaujme svými listy. Existuje několik druhů tohoto ovocného stromu – od úplných trpaslíků až po pralesní obry.

Papája – pěstování

Největší druhy papáji mohou dosáhnout výšky až 10 metrů, ty nejmenší pak pouze dva metry. Jde o vytrvalou dvoudomou rostlinu. Vypadá trochu jako palma. Její plody jsou velké, uvnitř žluté až oranžové, s velkými černými semeny. Ta mají vysokou klíčivost a jdou ideální pro všechny, kdo rádi experimentují s exotickou flórou.

Papája - pěstování

Pro klíčení doporučujeme výživný zahradní substrát, nejlépe ošetřený přípravkem proti plísním. Jestliže chcete mít skutečnou jistotu, pak pěstební médium pro jistotu sterilizujte. Lze použít horkou páru nebo mikrovlnnou troubu.

Semena se vysévají do hloubky 1-3 cm. První klíčky se objeví po 2-3 dnech od setí. Pomůžete jim zaléváním měkkou, odstátou vodou o pokojové teplotě. Během klíčení papáji by teplota v místnosti nikdy neměla klesnout pod 20 ° C.

Papája je exotická rostlina ze subtropického prostředí, proto se jí bude líbit i ve skleníku. Pěstování v bytě je také možné, ovšem rostlina pak bude růst méně a ovoce se pravděpodobně nedočkáte. V bytě zvolte okno vedoucí na jih.

Aby papája nesla ovoce, potřebuje teplo a vlhké prostředí s vlhkostí vzduchu nejméně 60 %. V létě jí bude vyhovovat 25 ° C, v zimě pak alespoň 17 ° C. Neporoste však na přímém slunci, mnohem lépe se jí bude dařit při rozptýlené jasném světle.

V zimě je třeba omezit zálivku, během roku jsou však nároky papáji na vodu poměrné vysoké. Vyhovovat jí bude hnojení konvenčními hnojivy. Vybírejte ovšem ta pro ovoce, pokud se nechcete potýkat pořádnou náloží pesticidů a dalších nepříjemných látek, které najdeme ve hnojivech, určených pro okrasné rostliny.

Kdy se dočkáme chutných plodů?

A kdy bude papája plodit? Ve skleníku klidně už prvním rokem, v domácích podmínkách pak za 2-3 roky, jestliže budete mít štěstí.

Na jaře je vhodné přesadit rostlinu do většího květináče, ale jen tehdy, prorůstají-li kořeny skrz odtokový otvor. Starším rostlinám postačí přesazování jednou za 3-4 roky. Substrát by měl mít hodnotu pH kolem 6. Ideální směs pro pěstování papáji se skládá z kompostu, písku a rašeliny, a to nejlépe v poměru 2: 1: 1.

Papája obsahuje vitamin C, beta-karoten, draslík, fosfor, železo a vápník. Její plody mohou zpravidla konzumovat i malé děti nebo starší osoby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno