Přístupů ke stravování existuje celá řada. Jedním z nich je paleo strava, která je pokusem o návrat k původnímu stravování. Jde současně o jeden ze zajímavějších pojetí stravování. O informace o paleo stravě je velký zájem, proto vám přináším článek o základních principech a jídelníčku.
Princip paleo stravování (nebo také diety, ale jde spíše o kompletní přístup k výživě hraničící až se životním stylem) spočívá na stravování převážně těch potravin, které tvořily základní zdroj obživy v době paleolitu. Paleolitiční lidé se dříve živili především lovem zvířat a sběrem rostlin a plodů. Princip paleo stravy tak stojí na tom, že budeme přijímat jen ty potraviny, pro které je lidský organismus uzpůsoben a přímo vyvinut. Je také třeba upozornit, že názory na prospěšnost tohoto přístupu ke stravování se liší. Spousta odborníků na výživu je k této metodě spíše skeptická a považuje za příliš extrémní.
Paleo strava – jídelníček
Paleo strava není dietou v pravém slova smyslu, nemá tak příliš význam detailně rozepisovat, v kolik hodin jíst a co přesně a jakou hmotnost. Paleo strava stojí na principu toho se některým potravinám zcela vyhnout a naopak některé konzumovat ve větším množství.
Nevhodné potraviny při paleo stravování
Příznivci paleo filozofie staví na tom, že lidský organismus stále ještě není připraven na konzumaci chemicky zpracovaných potravin, ale především potravin zpracovaných zemědělství. Nejen že ze stravy vyloučíme všechny chemicky upravené potraviny (to našemu organismu prospěje bezpochyby), vyhneme se však také všem obilovinám (tedy i pečivu), luštěninám, sóji, nefermetovaným mléčným výrobkům, ale třeba i klasickým rostlinným olejům. Především se však musíme vyvarovat cukru a všem sladkým a doslazovaným pokrmům.
Maso
Maso patří jedním ze základních pilířů paleo stravování. Existují i přístupy bezmasé, vhodné pro vegetariány, ve své syrové podobě je však paleo strava založena na konzumaci masa a pro vegetariány je tak nevhodná. Jíst můžete prakticky všechny druhy masa, pokud si potrpíte na štíhlou linii, volte maso libové. Drůbeží, vepřové, hovězí. Nezapomínejte ani na ryby. Dobrým ozvláštněním paleo jídelníčku je zveřina, která se do přístupu skvěle hodí. Obecně byste měli konzumovat potraviny co nejméně upravené a – řekněme – domestifikované, proto maso odlovené v lese v maximální naturálnosti je ideální.
Ovoce a zelenina
Pokud je cílem paleo stravování redukce hmotnosti, vyhýbejte se sladkému ovoci. Obecně ovoce konzumujte s mírou, zeleniny si však můžete naložit prakticky kolik chcete. Vzhledem k tomu, že lidé v době paleolitu byli sběrači, ideální je konzumovat bobulové plody – maliny, borůvky… Bobuloviny obsahují řadu zdravých látek, obzvláště vitamínů, a vašemu organismu skvěle pomohou.
Další potraviny
A co ještě zařadit do jídelníčku paleo stravování? Nezapomínejte na vejce. Jsou skvělým zdrojem bílkovin. Také oleje můžete používat, ale jen kvalitní rostlinné a především živočišné. A nezapomínejte na ořechy.
Ačkoliv se může zdát být rozsah „povolených“ potravin omezený, není tomu tak. Důkazem je hromada receptů, která se v krátké době na internetu objevila. Skvělým příkladem jsou i dezerty, vyrobené bez mouky, bez cukru, třeba jen z moučky z ořechů, semínek, medu… Zkrátka všeho přírodního, všeho, po čem mohli sáhnout lidé před mnoha lety.