Když mluvíme o pálení v břiše, nemáme na mysli žádnou konkrétní nemoc. Přesnější bude, nazývat to spíše pocitem pálení v břiše. Ne všichni jsme experti na lidskou anatomii. Proto si musí lékaři v ordinacích často vystačit i s tímto popisem potíží. Do ordinace byste měli zamířit i vy, pokud jsou vaše problémy dlouhodobějšího rázu. Teď se ale podíváme na jejich možné příčiny.
Těhotenství
Pálení v horní části břicha, tedy v oblasti žaludku a někdy i trochu výš, je pro těhotenství typické. Tyto potíže se často stupňují s tím, jak vaše děťátko roste. Začne totiž vyvíjet tlak na vnitřní orgány a pálení žáhy je na světě. Nemusíte si s tím dělat těžkou hlavu. Pro zmírnění potíží pijte fenyklový čaj a dbejte na vyvářenou stravu, která obsahuje dostatek ovoce a zeleniny. Nezapomínejte ani na to, že čistá voda je v případě žaludečních potíží někdy nejlepší a zároveň nejlépe dostupný lék.
Překyselený žaludek a pálení žáhy
Tyto dvě nepříjemnosti jsou ruku v ruce. Překyselený žaludek získáte velmi lehce. Stačí jíst často nezdravé, průmyslově zpracované potraviny plné chemických náhražek, ztužených tuků a konzervantů. Typická česká záliba v nadměrném pití alkoholu tomu také nepřidá.
Rozhodně vám neradíme skočit po první zázračné tabletě, kterou vám nabídne televizní reklama. Tyto léky většinou pouze tlumí projevy, na místo, aby jim předcházely. Možná vás zaujmou osvědčené prostředky našich babiček, které si s překyseleným žaludkem a pálením žáhy dokázaly vždy s přehledem poradit.
První pomoc při výše zmíněných potížích:
· Sníst kousek celeru
· Vypít šťávu ze syrových brambor
· Zajímavá je také miska kysaného zelí
· Šálek čerstvého anýzového či fenyklového čaje
· Sklenice kysaného mléka
Žaludeční vřed
Mezi příčiny pálení v břiše patří také žaludeční vřed. S existujícím žaludečním vředem vám však žádná dieta nepomůže. V případě, že potíže neustoupí ani po změně stravování, zajděte k lékaři. Obecně se doporučuje návštěva lékaře při jakýchkoliv potížích, které souvisí s bolestí žaludku. Nemusíte mít pocit, že v ordinaci obtěžujete se zdánlivou maličkostí. Naopak, přesně k tomu tu lékaři jsou.
Vřed se bude projevovat i dalšími symptomy. Patří mezi ně například bolest, která pálení často doprovází. Pálení žáhy, nechutenství, nevolnost a zvracení. Pálivá bolest je objevuje zejména při jídle.
Prevence, ale i léčba
Teď nemáme samozřejmě na mysli prevenci těhotenských problémů tohoto rázu. Těch vás zbaví až narození miminka. Ostatním nepříjemnostem spojeným s pocitem pálení v břiše se dá předejít především zdravým životním stylem. V případě pálení žáhy se dá mluvit dokonce o léčbě. Hlavní je správné stravování. Nemučte svůj žaludek nadmírou alkoholu, kofeinu, tučných a smažených jídel. Dopřejte si dostatek čisté vody, ovoce, zeleniny a uberte také na koření. Stravujte se chvíli střídmě.