Pády na kole a při různých adrenalinových aktivitách jsou poměrně časté. Navíc k úrazu dochází nejen při sportu! Během pádu může často dojít k úderu do hlavy a následnému otřesu mozku. Co je to otřes mozku a jaké má příznaky?
Otřes mozku je porucha funkcí mozku, která vznikne jako důsledek nárazu nebo otřesu. K otřesu mozku většinou dochází při úrazu během sportovních aktivit nebo dopravních nehod. U dětí k němu dochází při pádu následkem nepozornosti. Otřes mozku můžou prostřednictvím pádu utrpět i starší a nemocní lidé. Častý je také během různých násilných činů. Otřes mozku je vždy doprovázen, byť třeba pouze několikasekundovou, ztrátou vědomí.
Příznaky otřesu mozku
- krátkodobá ztráta vědomí
- ztráta paměti
- nevolnost a zvracení
- bolest hlavy
- dezorientace
- závratě
- spavost
Podle délky ztráty vědomí se závažnost otřesu mozku rozděluje na tři úrovně. První stupeň je ztráta vědomí od několika sekund až do pěti minut. Druhý stupeň je do patnácti minut a třetí do třiceti minut.
První pomoc u otřesu mozku
- dejte postiženého do stabilizované, případně klidové polohy
- hlídejte jeho životní funkce
- vždy zavolejte záchranku
- postižený nesmí jíst ani pít
Léčba otřesu mozku
Lékař potřebuje vědět co se přesně stalo, jak k otřesu mozku došlo. Následuje neurologické vyšetření, rentgen mozku a páteře. Podle konkrétní situace může být indikováno CT vyšetření mozku a EEG. Otřes mozku bývá obvykle důvodem k hospitalizaci v nemocnici. Pokud se nejedná o závažný průběh, tak je doba hospitalizace jeden až tři dny. Hlavním cílem hospitalizace je vedle výše zmíněných vyšetření sledování životních funkcí a stavu vědomí postiženého.
Komplikace otřesu mozku
Existuje několik hlavních komplikací. Může dojít k poranění krční páteře, ale také jiných částí páteře, včetně poranění míchy. Zde může dojít v závažných situacích k ochrnutí. Následkem úrazu v některých případech nastane zlomenina lebky. Také se vyskytují poruchy mozkové činnosti a krvácení do mozku. Krvácení do mozku může přivodit poruchy mozku a někdy dokonce smrt. Ostatní následky otřesu úrazu se nazývají postkomoční syndrom. Patří sem zejména bolesti hlavy, poruchy spánku, závratě, nevolnost a zvýšená únava. Podobné příznaky trvají několik dní, v horším případě měsíce až jeden rok.
Prevence
U dětí je důležité, aby si hrály pod dozorem dospělých. V domácnosti eliminujte riziková místa, kde by mohlo dojít k pádu dítěte a následnému úderu do hlavy. Problematické jsou zejména ostré hrany a rohy nábytku. V případě dospělých nejsou vhodné různé rizikové sportovní aktivity. Pro všechny platí doporučení používat ochranné pomůcky, primárně tedy ochranné helmy. Také nemocní jakéhokoliv věku by v případě problémů s rovnováhou a nejistou chůzí neměli zůstávat bez dozoru. To platí také o seniorech.