Otok pod okem

Oko je velmi citlivý orgán. I obyčejné smítko nás dokáže rozhodit na několik minut. Proto je pravděpodobné, že jste se alespoň jednou za život probudili s nepříjemným otokem jednoho či obou očí. Většinou to není nic vážného a brzy to samo zmizí. Vzhledem k důležitosti našeho zrakového orgánu se však vyplatí být ostražití a dávat pozor na další příznaky.

Jak to vypadá?

Otok se může objevit z ničeho nic během dne nebo, což je častější, ráno po probuzení. Je to vlastně reakce vašeho organizmu na nějaké vnější působení. Oko je buďto oteklé celé, nahoře případně v oblasti spodního víčka. Oční oblast může být také zarudlá, výjimkou není ani svědění a bolest. Tyto příznaky jsou jasným znamením pro návštěvu očního lékaře.

Nejčastější příčinyMakro fotka chlapeckého oka se zelenou barvou duhovky.

Někomu stačí, když se mu do oka dostane šampon a nepříjemnost je na světě. Jiný reaguje otokem očí na přemíru soli v jídle, které člověk pozře před spaním. Dále může oko podráždit mechanický tlak nebo špatná manipulace s kontaktními čočkami, řasenkou a dalšími podobnými věcmi. Při otoku oka nemůžeme vyloučit ani alergii na potraviny nebo pleťovou kosmetiku. To jsou ty méně závažné problémy, co se dají odstranit pouhou eliminací dráždící látky.

Pak jsou tu záněty oka a spojivek. Ty se z počátku projevují otokem, svěděním, pocitem cizího předmětu v oku, zarudlým okolík a bělmem a nakonec bolestí a výtokem. Neléčený zánět oka může mít velmi ošklivé následky, vedoucí až ke slepotě. Ideální je podchytit začínající zánět hned v jeho začátku. Na tyto zdravotní potíže trpí často lidé pracující v prašném prostředí, nositelé kontaktních čoček a ženy, které se pravidelně a hodně líčí (někdy i prošlou kosmetikou).

Léčba a prevence

Doporučujeme mít doma v zásobě balení zklidňujících kapek do oka. Pozor si dávejte na to, abyste je neměli v lednici příliš dlouho otevřené. Doba expirace po otevření se pohybuje okolo tří měsíců. Po uplynutí této lhůty by vám mohly kapičky spíše uškodit než pomoci, protože se stávají nesterilní.

Po aplikaci kapek je dobré se zamyslet nad možnou příčinou. Může za to například nový oční krém? Co se změnilo od včerejšího dne, kdy bylo oko v pořádku? Jestliže vás tyt otázky nedovedou k jádru problému, je načase zajít na oční. Nikdy nečekejte déle jak 24 hodin.

U očního lékaře vás pečlivě prohlédnou a stanoví přesnou diagnózu. Nejčastěji se předepisují protizánětlivé kapičky do očí či masti. V době léčby oči zbytečně nenamáhejte sledováním televize nebo chozením ven bez slunečních brýlí. Dbejte na dostatečný příjem tekutin a kvalitní spánek. Tělo bude rychleji regenerovat a podpoří tak léčivou sílu předepsaných preparátů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno