Ostropestřec a regenerace jater

Játra patří mezi životně důležitý orgán, o který je třeba pečovat. Onemocnění jater může znamenat výrazné zdravotní komplikace. Jedním z přírodních léků na nemocná játra je ostropestřec mariánský.

Ostropestřec mariánský – popis

OstropestřecOstropestřec je bodlák, který se vyznačuje zubatými listy a větvenou lodyhou. Květy tohoto bodláku jsou jasné, fialové. Ostropestřec je bylina jednoletá či dvouletá, řadí se do čeledi hvězdicovitých. Ačkoliv kvete v období od července do září, z hlediska léčitelství je důležité období začátku podzimu, kdy dozrávají semena, která jsou léčivá. S ostropestřcem se můžete setkat ve volné přírodě, často se však pěstuje i na zahrádkách jako okrasná rostlina. Mnozí přitom neví o léčivých účincích.

Účinky ostropestřce

Ostropestřec mariánský obsahuje poměrně velké množství flavonolignanů, konkrétně silybinu, silydianinu a silychristinu. Právě tyto látky pomáhají chránit játra před vnikáním toxických látek do jejich tkání. Kromě preventivní ochrany jater však tyto látky také účinně léčí již počkozené buňky jaterní tkáně a mimo jiné zajišťují i posílení imunitního systému. Ostropestřec tak chrání játra před nežádoucími látkami, které dostáváme do těla skrze stravu. Jsou to především dusičnany, nasycené tuky, syntetické látky a také alkohol. Ostrpestřec pomáhá také těm jedincům, kteří mají poškozená játra vlivem nadměrné konzumace alkoholu. Pokud došlo k poškození jater vlivem žloutenky, cirhózy, otravě drogami, alkoholem či houbami, je použití přípravku z této byliny na místě. Mimo poškození jater pomáhá také při křečových žilách nebo onemocnění žlučníku či sleziny. Vyhnout by se této bylině naopak měli kojící ženy a lidé s vysokým krevním tlakem.

Využití ostropestřce

Ačkoliv je nejvyužívanějším způsobem využití ostropestřce příprava čaje, existují i další způsoby využití. Pojďme si v následujících řádcích některé z nich představit.

Čaj

Jak již bylo zmíněno, čaj z ostropestřce patří k nejčastějšímu typu přípravy této byliny. Čaj se připravuje z roztlučených plodů. Je opravdu důležité, aby byly roztlučené, jen tak může dojít k vyluhování kýžených látek. Semena se přelijí vařící vodou a nechají se louhovat asi 20 minut. Takový čaj by se měl popíjet po malých doušcích ráno, před obědem a večer.

Olej

Olej z ostropestřce si pravděpodobně v domácích podmínkách nevyrobíte, za to si jej můžete zakoupit. Olej z ostropestřce je koncentrovaný a taktéž výrazně podporuje činnost jater. Tento olej se podává po lžičkách, ideálně jednou až třikrát denně.

Další přípravky z byliny

Na trhu můžete narazit i na další přípravky z této byliny. Velmi oblíbený je např. Cardumis, což je výtažek z byliny, který vyniká svou trvanlivostí. Za zmínku stojí i detoxin, přípravek k detoxikaci organismu, který kromě výtažku z ostropestřce obsahuje i látky z jiných bylina. Na závěr zmiňme také hepar lihovou tinkturu, která obsahuje výtažek z ostropestřce, dále z mrkve a okurky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno