V každé ovocné zahradě bude tento strom doslova klenotem. Ještě donedávna jsme ho znali spíš jako ovoce našich babiček, ale dnes se naštěstí znovu vrací. A je to dobře. Pěstování oskeruše je totiž velmi snadné.
Málokdo to ví, ale oskeruše aneb jeřáb oskeruše (Sorbus domestica L.) se může pyšnit velmi chutnými plody, vhodnými i pro diabetiky. A velmi užitečné je dokonce i její dřevo. Plody dorůstají velikosti okolo tří centimetrů a dozrávají v září nebo v říjnu.
Když si na zahradu pořídíte oskeruši
Jde o velmi půvabný solitér. A dokáže vyrůst opravdu do značné výšky. V lese by oskeruše s přehledem atakovala 30 metrů, ale v zahradách bývá umírněnější. Navíc ji můžete vždy v případě potřeby vytvarovat řezem.
Je bez potíží mrazuvzdorná. Nedělají í potíže ani teploty do mínus třiceti stupňů. I proto se začíná velmi často objevovat i v ovocných školách. Pořizovací cena je velmi příznivá. Jen zřídkakdy překročí 450 Kč.
Ceněna je nejvíce pro své plody. Ty se hodí zejména k výrobě povidel, ale i k výrobě velmi jemné pálenky – oskerušovice. Lze je i zmrazit a poté rozemlít nadrobno. Takto upravené oskeruše můžete použít třeba jako velmi jemnou drobenku. Nemusíte se bát, že byste jich měli málo. Vždyť vzrostlý strom oskeruše vás může obdarovat i úrodou, přesahující 30 kilogramů.
Co potřebuje oskeruše ke své spokojenosti
Pamatujte si, že jde o strom velmi náročný na světlo. Potřebuje také dostatek místa a půdy, dobře zásobené vápníkem. Pokud jí to dopřejete, nebudou jí vadit ani ty kamenité. Naopak na jílovitých půdách se jí dařit nebude.
A líbit se jí bude kupodivu i ve městech nebo podél cest. Je totiž značně odolnou proti smogu a exhalátům. A potěší vás i její odolnost vůči chorobám a škůdcům. Nenapadají ji mšice, nemusíte se u ní potýkat se strupovitostí, moniliázou, chlorózou, kaménkovitostí apod. Jen velmi výjimečně si několik plodů vyhlédne obaleč jablečný.
Čas od času lze narazit i na houbová onemocnění kořenů, ovšem jde zpravidla o problém školek nebo příliš starých stromů v přírodě.
Sázíme na jaře nebo na podzim
Ideálním obdobím pro výsadbu je říjen nebo listopad, případně březen nebo duben. Stromky kupujte o výšce 1,5 metru a s dobrým kořenovým balem. Lépe se tak uchytí. Stromek vyjměte z kontejneru a podle tvaru balu vykopejte jámu. Měla by být na všech stranách o deset centimetrů širší i hlubší. Dno připravené jámy nakypříme a osadíme ho jedním nebo více opěrnými kolíky. Nalijeme dovnitř asi deset litrů vody a necháme vsáknout. Teprve poté přistupujeme k samotné výsadbě.
Kořeny zkrátíme asi o třetinu a bal jemně přitlačíme do země. Dobře ho zalijeme a půdu jemně přitlačíme. V případě potřeby kmínek ochráníme pletivem. Lze použít i speciální plastový tubus.