Ošetřeno UHT

Pokud si kupujete krabicové mléko, možná jste si na něm všimli nápisu „ošetřeno UHT“. Více, co tato nenápadná formulka skrývá? Už teď vám prozradíme, že se jedná o metodu tepelného ošetření mléka. Více o UHT se dočtete na následujících řádcích.

Mléko ošetřeno UHTPrakticky všechna trvanlivá krabicová mléka na sobě nesou označení „ošetřeno UHT“. Co se pod touto zkratkou skrývá? Jedná se o zkratku anglického sousloví Ultra-heat treatment, v překladu vysokoteplotní ošetření. Mnozí spotřebitelé se domnívají, že trvanlivé krabicové mléko je nezdravé, protože obsahuje různé chemické přísady, které zajistí dlouhodobou trvanlivost. Ve skutečnosti tomu tak není. Ošetřeno UHT znamená, že bylo mléko zahřáto na velmi vysokou teplotu, čímž se zlikvidovali veškeré organismy, a tak se výrazným způsobem prodloužila jeho trvanlivost.

UHT – šokové zahřátí na vysokou teplotu

Existují různé způsoby pasterace a sterilizace mléka. Některé jsou šetrné, jiné zase šetrné méně. UHT ošetření patří k těm nejméně šetrným metodám, na druhé straně zajistí co nejdelší trvanlivost mléka. Bohužel se pak do jisté míry změní i výsledné chuť, takže trvanlivé mléko bude vždy chutnat jinak, než to čerstvé. Při průmyslovém zpracování trvanlivého mléka se čerstvé mléko ohřeje na teplotu minimálně 135 °C, ovšem jen na jednu vteřinu.

I to stačí k tomu, aby se v mléce zničili veškeré mikroorganismy, které by mohly způsobit zdravotní problémy a po zajistit postupné kažení mléka. Problém je v tom, že při ošetření UHT se v mléce zlikvidují naprosto veškeré organismy, včetně těch zdraví prospěšným. Mléka tak vydrží opravdu dlouho, protože se jedná v podstatě o mrtvou tekutinu. I ta však po nějaké době podlehne zkáze.

Šetrnější metody pasterace mléka

Pokud si chcete na mléku opravdu pochutnat a dostat do těla i nějaké ty zdraví prospěšné organismy, budete muset od pořizování trvanlivého mléka upustit. V podstatě veškeré trvanlivé mléko, které je na trhu dostupné, se ošetřuje právě metodou UHT. V případě čerstvého mléka je tomu jinak. Ani v případě čerstvého mléka však v obchodě nenarazíte na přípravek, který by neprošel nějakou tepelnou úpravou. Výjimkou jsou jen tzv. mlékomaty, u kterých byste si měli z důvodu zdravotní nezávadnosti provést tepelné ošetření sami. Šetrnější pasterace se provádí obvykle dvěma způsoby.

Standardní pasterace

Klasický postup pasterace mléka spočívá v tom, že se mléko zahřeje na teplotu přes 71 °C na dobu 15 vteřin. Už taková teplota je dostatečná pro usmrcení organismů, které by mohly být zdravotně závadné.

Vysoká pasterace

Pokud je potřeba provést vyšší míru ochrany a zničit větší množství mikroorganismů, které se nachází v mléce, přistupuje se k tzv. vysoké pasteraci. Ta spočívá v tom, že se mléko zahřívá na teplotu minimálně 85 °C.

Nápis na mléku „ošetřeno UHT“ tak neznamená nic jiného, než že bylo mléko šokově ohřáto na velmi vysokou teplotu překračující hranici 130 °C. Při nákupu takového mléka se můžete spolehnout na dlouhodobou trvanlivost, musíte se však smířit i s odlišnou chutí ve srovnání s mlékem čerstvým.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno