Omdlévání

Stalo se vám někdy, že jste z ničeho nic omdleli? Pokud ano, tak je tento článek ten pravý pro vás. Omdlévání obecně vyděsí snad každého z nás. Náhlá ztráta vědomí může mít mnoho příčin. Některé jsou celkem banální jiné naopak velmi závažné. Člověk většinou sám pozná jen těžko, proč se v daný moment sesul k zemi. Proto je důležité neodkládat návštěvu lékaře a podrobně mu popsat nejen konkrétní situaci, ale také vaše stravovací návyky, psychické rozpoložení atd.

Omdlení má většinou na svědomí nedostatečné množství krve v mozku. K tomuto jevu však vede hned několik cest.

Nejčastější příčiny omdlení

Existuje celá řada nemocí, jejichž průvodním znakem je krátká ztráta vědomí. My se dnes podíváme na ty nejčastější. Začneme těmi méně nebezpečnými. Muž, kterého bolí hlava

Někteří lidé omdlévají při zvýšené psychické zátěži, jako je např. nárazový nebo naopak dlouhodobý stres. Další klasikou je dehydratace a nízký cukr v krvi. Velké množství lidí omdlívá v létě, kdy si nejsou schopni ohlídat denní příjem tekutin. Svůj podíl na tom pochopitelně nese teplo a pocit tzv. vydýchaného vzduchu.

Omdlévání je velmi typické u těhotných žen. Těhotenství je obecně velká zátěž pro celé tělo, v případě srdce ale mohou nastat problémy. Mnoho nastávajících maminek si často neuvědomí rizika, která pro ně občasné omdlení znamená. Pádem mohou zranit sebe či plod a vyvolat si tak potrat případně předčasný porod. Nebojte se tedy svěřit s tímto problémem vašemu lékaři, jistě vám rád poradí.

Obdobné zdravotní potíže nastávají při nedostatku hořčíku a železa v těle. V rámci této diagnózy je léčba velmi jednoduchá – podání doplňků stravy. Chudokrevnost trápí nejčastěji ženy se silnou menstruací, vegany nebo vegetariány. Druzí jmenovaní mají většinou pouze špatně sestavené jídelníčky. Nahradit železo, které běžně získáváme z masa, není vůbec jednoduché. Je k tomu potřeba velké množství zeleniny a ne každé tělo je i tak spokojené.

A jaké jsou ty závažnější nemoci? Tak například srdeční choroby (opět nedostatek krve v mozku), rakovina mozku nebo míchy, cukrovka atd. Mohli bychom ještě chvíli pokračovat.

Prevence

V některých případech je prevence bohužel zhola nemožná. Jindy se můžete omdlení vyvarovat jen tak obyčejnou věcí, jako je sklenice vody. Řeč je o omdlévání z horka, hladu, dehydratace atd. Jednoduše vám postačí nevystavovat se příliš dlouho přímému, zejména polednímu, slunci. Dbejte na dostatečný přísun tekutin, ideálně čisté vody. Cukrovkáři by se měli naučit mít u sebe neustále malou svačinku (nejlépe trvanlivou) pro případ nouze. Nikdy nevíte, kdy např. uváznete v koloně aut na dálnici.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno