Okurky

Okurky jsou typické pro léto, a jsou skvělé pro osvěžení. Patří k nejoblíbenějším druhům zeleniny, které na svých zahradách pěstujeme. Mají svěží chuť, skládají se hlavně z vody a přitom dokážou hydratovat celý organismus. Nejčastěji je zavařujeme a podáváme po naložení – ostatně je to skvělý způsob, jak co nejdéle prodloužit jejich životnost. Vychutnat si je ale můžeme také syrové, a to nejen jako přílohu nebo zeleninový salát, ale také ve formě nápojů.

Krájení okurky

Co je vlastně okurka?

Okurku nemusíme dlouze představovat. Jedná se o zeleninu, kterou všichni velmi dobře známe. Okurka (Cucumis sativus L.) je druh zeleniny z čeledi Cucurbitaceae. Pěstovala se v Indii už před více než třemi tisíci lety. Odtud se rozšířila a dnes se již pěstuje ve všech klimatických pásmech. Starověcí Římané byli ti, kteří se zasloužili o její šíření po celé Evropě. U nás se stala velmi populární teprve v 16. století.

Jak vypadá okurka?

Okurka roste na popínavých rostlinách. Její listy jsou chlupaté. Ačkoli je pěstujeme většinou horizontálně, vhodnou variantou je také vertikální pěstování. K tomu jsou ale zapotřebí podpěry. Sběr vertikálních rostlin je mnohem snadnější – nemusíme se ohýbat, plody jsou viditelnější a zabírají méně místa na zahradě. Žluté květy se dělí na samčí a samičí i hermafroditické. Plody jsou podlouhlé, zelené barvy a různých velikostí. Mají hladkou nebo bradavičnatou slupku a jsou plné drobných semínek. Dostupných je spousta odrůd, z nichž spousta je určena pro skleníkové pěstování.

Okurka

Okurka v kuchyni

Okurku milujeme zejména pro její křupavost a vysoký obsah vody. Ty si zachová pouze, kdy ji tepelně nezpracujeme – což se v podstatě vůbec nedělá. Okurku si tedy vychutnávám čerstvou, někdo jenom tak, jiný jako oblohu nebo přílohu, nebo například ve formě zeleninového salátu nebo na obložených chlebech. Existují ale poměrně moderní recepty, které využívají okurku v netradičnějších formách: například ve smoothie nebo studené okurkové polévce. Okurka je zkrátka osvěžující, takže ji do teplých pokrmů nepřidáváme.

Okurky

Okurkový salát s cibulí

Připravte si 6 malých okurek a pečlivě je omyjte. I se slupkou se je pokuste nakrájet na co nejtenčí kolečka. Smíchejte je s ½ červené cibule, kterou jste také nakrájeli na velmi tenká půlkolečka. Přidejte ještě 1 lžičku soli a dobře promíchejte. Nechte je v sítku okapat co nejvíce. Po cca 15 minutách jemně zatlačte na okurky, abyste vymačkali přebytečnou šťávu. Pak je dejte do misky a smíchejte se ¼ šálkem octa, 2 lžičkami cukru, solí a pepřem. Vše pořádně promíchejte a podávejte s mátou.

Chilli okurka s medem

Nejprve si opečeme pistácie: velkou hrst pistácií opečte na sucho na pánvi do zlatova. Odstavte a nechte vychladit. Poté odeberte cca 2 lžíce a nasekejte je na jemno. Nasekané pistácie dejte do malé misky a přidejte ½ jalapeño papričky (nasekané na jemno), 2 lžíce bílého vinného octa, 1 lžičku medu a pořádně promíchejte. Omyjte 5 okurek a nakrájejte je podélně na velmi tenké plátky. Oloupejte ¼ melounu Cantaloupe a nakrájejte ho na tenké plátky. Okurky i meloun dejte do mísy. Vmíchejte 150 g rozdrobené fety, celé kešu ořechy a hrst bazalkových listů a pořádně promíchejte. Těsně před podáváním přelijte medovým dresinkem, podle chuti osolte a opepřete.

Okurková polévka

Nutriční informace

Již výše jsme naznačili, že základní složkou okurky je voda. Vzhledem k tomu, že 96 % obsahu je právě z vody, je také kalorická hodnota okurky velmi nízká.

Využití okurky

Kromě skvělé chuti ji konzumujeme také pro zlepšení trávení. Vzhledem k tomu, že pomáhá odstraňovat přebytečnou vodu z těla a přitom hydratují organismus, jsou velmi oblíbené při hubnutí. Většina prospěšných látek se nachází ve slupce, proto se nevyplácí okurku loupat. Syrová okurka obsahuje askorbinázu, což je enzym, který oxiduje vitamin C. Proto bychom ji syrovou neměli jíst v kombinaci s takovou zeleninou, jako jsou rajčata nebo paprika, protože pak nedochází ke vstřebávání vitamínů z nich.

Okurka kosmetika

Okurka v kosmetice

Díky regeneračním schopnostem okurkové šťávy a její příjemné a osvěžující vůni, můžete výtažky z okurky najít také ve spoustě kosmetických produktů. Okurková šťáva skvěle čistí pokožku a doporučuje se i pro hypersenzitivní pokožku.

Pěstování okurek

Okurky pěstujeme venku v zemi, ve skleníku nebo fóliovníku. Pro její pěstování je důležité teplo – na mráz je velmi citlivá. Zvoltě slunné místo s optimální teplotou 18-25 °C. Půda by měla být dobře propustná, teplá a bohatá na živiny. Ideální pH je 6,5 až 7,0. Vyplatí se do ní včas zapracovat kompost. Není dobré zalévat okurky na listy nebo je pěstovat v půdě, která zadržuje příliš vody – okurky jsou náchylné k plísním a houbovým chorobám. Vzhledem k tomu, že plody jsou tvořené hlavně vodou, je důležité je zalévat okurky zejména v období, kdy se plody tvoří. Jakmile tedy začnou kvést, začněte s intenzívní zálivkou (pozor ale na stojatou vodu). Okurky by neměly být zalévány studenou vodou, protože způsobují inhibici růstu.

Pěstování okurek

Každoroční střídání stanoviště

Rotace i souřadné pěstování mají na okurky pozitivní vliv a do značné míry je ochrání před chorobami a škůdci. Kvůli významným nutričním požadavkům se okurka pěstuje po rostlinách se středními nutričními požadavky, dříve se používá organické hnojení hnojem nebo kompostem. Okurky nepěstujeme na místě, kde jsme dříve pěstovali dýně, patisony nebo cukety. Okurky pěstujte naopak na místě po fazolích, hrášku, zelí, kedlubně, salátu, červené řepě, kopru, cibuli či cukrové kukuřici.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno