Myslíte si, že tuto známou bylinku umíte využít opravdu na maximum? Pak vyzkoušejte chutný odvar z petržele, který vás přesvědčí o opaku.
Petržel zahradní (Petroselinum crispum) je plná důležitých vitamínů. Jde především o vitamín C, vitaminy skupiny B, vitamin E, vitamín A, vitamín K, vitamínu D a nesmíme zapomenout ani na další makro a mikroživiny jako je draslík, vápník, fosfor a hořčík. A nesmíme zapomenout ani na to, že petržel obsahuje hodně vlákniny, která stimuluje naši střevní stěnu a celkově díky tomu zrychluje metabolismus. A jak nám může pomoci odvar, který si z ní připravíme?
Na odvar jsou nejúčinnější semena
A jak je využít? 4 polévkové lžíce se zalijí vroucí vodou v množství 200-250 ml. Poté se vše zahřívá na parní lázni (stačí vám čas asi 15 minut). Po vyluhování se nechá odvar ze semen petržele vychladnout, přecedí se a zamíchá.
Jak odvar z petržele užívat
Hodit se vám bude jedna lžíce až 5krát denně. Ale pozor na její použití zejména během těhotenství. Stahuje totiž hladké svalstvo, což může vést k předčasnému porodu. A k čemu se používá? Uplatní se při hojení ran, a při vnějším použití ve formě obkladu je také velmi dobrá na bodnutí hmyzem a další nepříjemnosti. Její doménou jsou i pohmožděniny, záněty kůže a samozřejmě i nepříjemné akné.
Užívá se také ke zmírnění bolestivosti menstruačního cyklu, pomáhá normalizovat krevní oběh, posiluje cévy a celkově optimalizuje práci reprodukčních orgánů. Také umí zmírňovat křeče a bolest. A používá se také k detoxikaci a čištění krve.
Petržel pomáhá i proti mravencům
Nechcete, aby se na vaší zahradě tito nepříjemní tvorečkové vyskytovali? Pak si na záhony zasaďte právě petržel. Stejné účinky má i kopr a bazalka a chybu neuděláte ani při sázce na mátu (hledejte nejlépe tu peprnou nebo jiný druh s výrazným mentolovým aroma). Ale vsadit můžete i na porosty pelyňku levandule, česneku a samozřejmě také cibule. Na okenním parapetu vám pak pomoci může i exotický eukalyptus.
O detoxikaci se postarají i jiné bylinky
Jestliže cítíte, že váš organismus potřebuje pročistit, ale zároveň nemáte petrželové semínko zrovna po ruce, pak vsaďte na jiné osvědčené bylinky. Skvěle vám pomůže kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) a kopřiva žahavka (Urtica urens). To je její méně známá příbuzná, která ovšem obsahuje stejné množství účinných látek. A jaké to jsou? Pochlubit se může především mnoha vitamíny A, B, C, E a samozřejmě také mnoha cennými minerály (tady vám prospěje železem, vápníkem a draslíkem). A pokud chcete její účinky zvýšit, přidejte do odvaru také řebříček obecný (Achillea millefolium).
Pomoc od jara až do podzimu
Nezapomeňte na to, že petržel je jednou z prvních bylinek, která se na našich záhonech objevuje na jaře a její nať bujně roste až do podzimu. Díky tomu pomáhá lidem téměř po celý rok udržovat pevné zdraví a mládí.