Odvar z kmínu

Hledáte účinný domácí prostředek na problémy se zažíváním? Jednou z možnosti může být odvar z kmínu kořenného. Stačí vzít koření, které běžně používáte k dochucování mas nebo vařených brambor a během deseti minut dostanete opravdu účinný odvar na mnohé zažívací potíže.

Kmín toho zvládne opravdu hodně. Mírní koliky, má skvělý vliv na funkci zažívání a pomáhá i s menstruačními obtížemi, kromě toho však také najdeme v kmínu řadu cenných výživových látek, řeč je například o železe, zinku, hořčíku nebo vápníku.

Nechybí v něm ovšem například ani vitamíny ze skupiny B, které jsou důležité pro správné fungování našeho nervového systému a dokáží podpořit i naši imunitu. Hlavními účinnými látkami v plodech kmínu jsou však známé aromatické silice. Díky nim tvoří kmín nepostradatelnou součást mnoha světových kuchyní a přidává se do mnoha jídel i nápojů -a to včetně těch alkoholických!

Čaj připravujte z pomletého kmínu

Bylo by však chybou vzít obyčejný celý kmín a přelít ho horkou vodu. Tak by se totiž většina účinných látek nemohla jednoduše do tekutiny uvolnit a kmínový čaj by nebyl tak účinný, jak by bylo třeba. A to by byla opravdu škoda, protože se může chlubit mimo jiné i značnými antimikrobiálními nebo antimykotickými vlastnostmi.

A jak vlastně čaj připravit? Budete potřebovat asi deset gramů drceného nebo mletého kmínu, což jsou v přepočtu přibližně dvě zarovnané čajové lžičky. Ty zalijte šálkem horké vody a nechte 10-15 minut louhovat, poté přeceďte a vypijte. Čaj z kmínu užívejte 3x denně podle intenzity potíží.

Je navíc vhodný i pro malé děti, které trápí kupříkladu problémy s nadýmáním. Pro úplně nejmenší miminka do jednoho roku věku používáme pouze třetinu až čtvrtinu výše uvedené dávky koření na stejné množství vody. Nápoj lze podávat místo klasického čaje v lahvičce nebo s ním naředit např. příkrmy nebo přesnídávky. Bohužel jeho chuť není právě nejlepší. Lze ji však bez obav vylepšit medem, který kmínu na účinnosti nijak neubírá.

Na zažívání je skvělý také čaj z řebříčku

Ale nejenom kmín vám nabídne skvělé účinky na trávení. Stejně dobrý (a například co do stimulace vylučování žaludečních šťáv ještě mnohem lepší) je řebříček lékařský (Achillea milefolii). Čaj připravíme z jedné lžíce usušené natě sbírané těsně před květem, kterou zalijeme šálkem horké vody. Po deseti minutách scedíme a vypijeme.

Ovšem zatímco odvar z kmínu lze užívat i po delší dobu, užití řebříčku je limitováno třemi nebo nejvýše čtyřmi týdny. Po této době se začínají v našem organismu (a zejména v játrech) hromadit nebezpečné toxiny, které je nutné z těla vyloučit. K tomu slouží pauza v užívání byliny o stejné délce, během níž jsme předtím danou bylinu užívali. Pokud tedy užíváte řebíček např. tři týdny, musíte se poté i tři týdny jeho užívání zdržet.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno