Odlehčená sádra

Měli jste již někdy zlomenou kost či přetrženou šlachu v těle? Pokud ano tak jistě víte, jak nepříjemné je neustále sebou tahat klasickou bílou sádru. Je těžká, objemná a při sebemenším deštíku se začne rozmočovat. Na koupání, ale i obyčejnou sprchu tak můžete rychle zapomenout. Na druhou stranu je ovšem, na rozdíl od odlehčené sádry, plně hrazena zdravotní pojišťovnou. Tento článek vám nabízí shrnutí pro a proti odlehčené sádry. Sami se pak můžete rozhodnout, zda se novější verze vyplatí nebo ne.

Odlehčená sádra je vyráběna z tkaniny a pryskyřice. Ta reaguje vodou a velice rychle tuhne – do půl hodiny. Jen pro srovnání, klasická sádra často tvrdne i dva dny (je to tedy obrovský rozdíl). Odlehčená sádra je, jak už nám její název napovídá, velmi lehká a tím pádem vám nekomplikuje život tolik, jako sádra klasická. Navíc jí lze nechat vytvořit v mnoha veselých barevných provedeních, což ocení především dětštFotografie ruky v sádře, která je popsaná pospisy í pacienti.

Existují dva druhy této sádry a to tvrdý a polotvrdý. První je absolutně nehybný a vystlaný umělou vatovou výstelkou. Z toho plyne, že se sádra může sice namočit, ale samotná výstelka dlouho vysychá a dráždí tak kůži. Druhý, polotvrdý model je naopak vhodný pro koupání i sprchování. Uvnitř najdete jen syntetické vlákénko, které schne dostatečně rychle.

Jestliže se vám stane úraz (zlomenina hosti, přetržení svalu, operace kloubů, poranění šlach, atd.), tak nemůžete automaticky předpokládat, že jste vhodný adept pro nošení odlehčení sádry. Bohužel je stále mnoho typů zranění, jež si žádají pomoc staré dobré bílé sádry.

Kdy jí můžete dostat?

To rozhodne vždy váš ošetřující lékař. Obecně se ale tento typ sádry nedává na zranění s otokem. Je to z důvodu rychlosti schnutí. Sádra by se pak vytvarovala na napuchlou část těla a po slehnutí otoku by byla pacientovi volná. Také u složitějších zranění, zejména u malých dětí, se nedoporučuje. Klasickou zlomeninu bez komplikací však lze bez problému léčit pomocí této vymoženosti.

Její hlavní výhody

Některé její výhody jsme si již nastínili výše. Pojďme si je ale pro jistotu ještě shrnout:

·         Lehkost – sádra je velice lehká a přitom dostatečně bytelná

·         Rychlost schnutí – např. u zlomeniny nohy jistě oceníte možnost stopnout na sádru již po půl hodině schnutí. U klasické sádry to mohou být i dva dny.

·         Veselá zlomenina – máte rádi fialovou? Není problém v této barvě vytvořit také vaši novou sádru. V nemocnici vám dají na výběr z celé škály veselých barev.

·         Rychlejší hojení – rovnoměrné zatížení na měkké tkáně pomáhá k lepšímu hojení

·         Voděodolnost – všechny odlehčené sádry jsou voděodolné, ale jen s těmi polotvrdými je doporučováno vlézt do vody. I přesto byste se měli vyvarovat koupání v rybnících a veřejných koupalištích. Z vody by se vám do rány či na kůži mohli přenést bakterie a kožní nemoci.

Nebojte si v nemocnici říci o odlehčenou sádru. Výše příplatku je adekvátní výhodám, jež se vám díky ní dostanou.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno