Lidské koleno je obecně velmi citlivý mechanismus. Jakmile si ho například jen jednou vyhodíme, do konce života se nám bude ozývat občasnou bolestí. Některé úrazy kolene jsou táhlé a mohou zanechat nepříjemné trvalé následky. Pak stačí jen pouhé naražení do židle a můžeme si jít do mrazáku pro chladivý obklad. Obstřik kolene tyto zdravotní potíže neléčí, dokáže nám však značně ulevit. Díky němu pak lépe zvládáme nejen cestu do práce, ale také tolik potřebnou rehabilitaci.
Jak už jsme psali výše, obstřik kolene pouze tlumí bolest v dané oblasti. Do kolene se aplikuje anestetikum a většinou také kortikoidy. Nemocný pocítí úlevu a může se mnohdy i po delší době pořádně vyspat a dodat tak tělu sílu k regeneraci. Při každém zranění kolene se doporučuje rehabilitace. Ta pomáhá posílit okolní svaly a šlachy, pak lépe podpoří kolenní kloub.
Lékaři rozdělují obstřik kolene do dvou kategorií – na povrchní a hluboký kořenový. Povrchní obstřik se píchá jen kousek pod vrchní vrstvu kůže, kde působí na reflexní (Headovy) zóny. Druhý obstřik se pak aplikuje do hloubky k samotnému kloubu a šlachám. Tato injekce je již celkem nepříjemná, ale za odplavení přetrvávající bolesti to stojí. Při obou dvou způsobech se používá jedna i více dávek anestetika. Záleží to na místě původu bolesti a zjizvení tkáně např. po operacích.
Obstřiky provádí nejčastěji ortoped, případně rehabilitační lékař. Jejich aplikace totiž vyžaduje dobrou znalost anatomie kolene a samozřejmě i notnou dávku zkušeností. Po každém takovém zážitku si však většina pacientů začne více než kdy jindy vážit bezbolestného pohybu a dělá vše pro jeho znovuzískání.
Zabere vždy stejně?
Každý člověk je pochopitelně jiný a také jinak reaguje na poskytnutou léčbu. Zároveň je rozdíl u potíží chronických a akutních. Obecně se lékaři snaží obstřiku vyhnout, ale koleno je bohužel pro člověka tak důležité, že nás jeho bolest dokáže ochromit ve všech aspektech našeho života. Sami pacienti si tak chodí do ordinace s prosbou o obstřik. Ten je ovšem možné aplikovat maximálně šestkrát ročně.
Někomu zabere injekce ihned, jiný si musí chvíli počkat. Podle stavu kolene a míry poškozené kloubu či šlach pak umrtvení nervů vydrží od 24 hodin do 3 týdnů.
Při léčbě kolene je pokaždé důležité dodržovat do puntíku vše, co vám váš ortoped či rehabilitační lékař doporučí a předepíše. Choďte pravidelně na obstřiky, pečlivě cvičte rehabilitační cviky a nebojte se ani kloubní výživy. A hlavně si dávejte na koleno zvýšený pozor, protože se s každým dalším nárazem nebo špatným doskokem vystavujete riziku trvalého poškození a doživotní bolesti. Proto také neodmítejte předepsanou ortézu a nenechávejte ji příliš brzy doma.
Navštívil jsem lékaře protože mě trochu bolelo koleno,po obstriku se bolest zhoršila a už několik dní sotva mohu chodit,tak asi tak.
Mám to stejně