Obrna lícního nervu může potrápit každého. Představuje velmi nepříjemný stav, kdy poklesne ústní koutek a v některých případech ani není možné přivřít oční víčko. Obličej se tak kvůli tomuto onemocnění stane na jedné straně částečně nebo zcela nehybný. Příčin vzniku obrny existuje celá řada, nejčastěji se jedná o mozkovou mrtvici, dále o infekci, alergii nebo prochladnutí.
Vznik obrny lícního nervu
Lícní nerv patří mezi párové hlavové nervy a jeho centrum se nachází v mozkové kůře, kde také začíná. Dále vede otvorem ve skalní kosti až do oblasti tváře. Jestliže v místech, kudy nerv prochází, vznikne otok, pak je nerv utlačen a výsledkem je jeho obrna.
Příznaky obrny lícního nervu
Projevy a symptomy souvisí s tím, v jakých místech dojde k útisku nervu. Dle toho je obrna rozlišena na centrální a periferní.
Tento typ obrny nastane, pokud je postižena mozková kůra nebo dráha nad jádrem lícního nervu. Projevuje se následovně:
- pokleslý koutek
- nedovírající ústa
- možné narušení schopnosti artikulovat
Periferní obrna znamená, že je nerv narušen v jeho jádře nebo dalším průběhu. Projevy jsou následující:
- nemožnost mimiky na jedné straně obličeje
- pokleslý koutek
- nemožnost dovřít oční víčko
Léčba obrny lícního nervu
Aby bylo možné nasadit efektivní léčbu, je nutné odhalit příčinu obrny. Dle toho se odvíjí prognóza a možnosti uzdravení, obvykle se vše navrátí do původního stavu. Nelze ale hovořit o jednom univerzálním léčení. Jestliže se například jedná o obrnu jako následek mozkové mrtvice, pak velmi záleží na okolnostech a zdraví pacienta, někdy může dojít k trvalému ochrnutí. Pokud obrnu způsobila infekce, bojuje se proti ní. U obrn vzniklých z prochladnutí jsou podávány vitaminy. Pokud je nerv utlačen například nádorem, pak může být řešením jeho odstranění operací. Dále je nutné rehabilitovat a nepřetěžovat zdravou část obličeje, případně pečovat o oko a bránit vysychání rohovky.
Při léčbě je také nezbytné dodržovat klidový režim. Proto jsou některé komplikované stavy zpočátku léčeny hospitalizací v nemocnici. Pacient by se měl udržovat v dobré psychické kondici a vyhnout se stresu, vypětí a emotivně náročným situacím. Někdy lékaři zakážou čtení a sledování televize, protože při těchto činnostech dochází k mimovolnému napínání a zapojování obličejového svalstva.
- Rehabilitace
Cvičení je důležitou složkou terapie, zvláště pak u obrn se složitým průběhem nebo nepříliš pozitivní prognózou. Cviky jsou jednoduché, avšak přináší velký efekt. Pacient by neměl při procvičování vykazovat maximální úsilí, aby nedošlo k přetěžení. Základními cviky jsou například: zvedání obočí a krčení čela, špulení rtů, stiskávání zubů k sobě atd.