Hubnutí a zejména hubnutí v oblasti břicha je evergreenem a věčným tématem a to nejen u těch, kteří pravidelně sportují.
Čas od času se i nějaký ten nesportovec rozhodne, že „shodí to břicho“ a pak obvykle následuje jedna z katastrofických variant, kterými se dotyčný nebo dotyčná snaží přeměnit mohutný tukový vak na štíhlý pas a to nejlépe do čtrnácti dnů (protože jede na dovolenou k moři). Obvyklý postup vypadá následovně.
Když nejím, musím přeci zhubnout, ne? Chyba. Tímto postupem si již hodně lidí vybudovalo těžkou obezitu. Těch pár kilogramů, které během různých „zázračných diet“, které se zakládají obvykle na velmi nízkém kalorickém přijmu, zhubnete, totiž obvykle tvoří pouze obsah střev a voda v těle. Tuku se tímto způsobem rozhodně nezbavíte, naopak, po dietě máte zpomalený metabolismus a tělo obvykle do tukových zásob uloží prakticky všechno, co následně sníte. Pokud začnete cyklus pravidelně opakovat, máte zaděláno na opravdu velké problémy.
Když chci zhubnout břicho, musím trénovat břicho, no né? Samozřejmě je to opět nesmysl. Tělo takto nefunguje. Spalování tuku je otázkou celkového stavu metabolismu, kdy se skloubí správná strava a pravidelný pohyb. Lokálně (tedy například jen v oblasti pasu) hubnout nelze. Dotyční navíc zvolí obvykle naprosto nevhodné cviky – často si vzpomenou na školní hodiny tělocviku a začnou dělat „leh-sedy“, což ale zákonitě vyústí pouze v bolesti zad (ve své praxi už jsem dokonce viděl člověka, který si při podobném heroickém výkonu způsobil výhřez plotýnky).
Jistě je znáte z televize – „5 minut tréninku s nimi se vyrovná hodině běhu“ a podobné „výplachy mozku“ na nás útočí neustále. Korunu všemu pak nasazují přístroje, které „cvičí za Vás“, obvykle tím, že do Vás pouští elektřinu. Pokud by o tom snad ještě někdo pochyboval, tak Vás mohu ujistit o tom, že žádný z těchto přístrojů nefunguje a jediný jejich účel je obohacení prodejců, kteří znovu a znovu sází na obyčejnou lidskou lenost a znovu a znovu slaví úspěch. Zázraky jednoduše neexistují. Nikdo a nic nezmění vaši postavu bez Vašeho vlastního přičinění a odpovídajícího úsilí!
Dobrá, nyní již víme, co nefunguje a jelikož mám s daným problémem opravdu bohaté zkušenosti, rád bych do této problematiky vnesl trochu světla pro ty, kteří se tak dobře neorientují. Začneme u těch diet a výživy obecně.
Hubnutí není otázkou hladovění nebo nesmyslných diet! Hubnutí je otázkou vhodné úpravy stravy tak, aby obsahovala všechny nezbytné živiny, vitamíny, minerály a další látky potřebné pro správnou funkci organismu a zároveň byla mírně kaloricky deficitní. Věřte, že sestavit vhodný jídelníček „ušitý“ na míru není rozhodně nic snadného. Můžete buď prostudovat odbornou literaturu a tím nemyslím módní časopisy, ale kvalitní publikace napsané odborníky, nebo se můžete obrátit na výživového specialistu, se kterým důkladně proberete nejen Vaše současné stravování, ale i Váš denní režim a na základě těchto informací pak výživový poradce vybere vhodné potraviny, určí jejich množství a rozložení v průběhu dne, případně doporučí vhodné doplňky sportovní výživy (v redukčních dietách se obvykle zařazují například proteinové doplňky neboli zkráceně proteiny, protože kvalitní bílkoviny jsou pro tělo potřebné a v redukčních dietách velké části lidí chybí).
Druhou částí úspěchu je… ano, jistě to dobře víte, pohyb! Tělo nebude spalovat tuk, pokud nebude mít opravdu dobrý důvod (a to, že jedete k moři, jej rozhodně nezajímá, kvůli tomu se jistě zásob zbavovat nebude). Zásady jsou překvapivě jednoduché a naprostá většina lidí selhává v tom, že není schopná je dodržovat.
– pohyb musí být pravidelný
– musí představovat dostatečný energetický výdej
– musí být adekvátní zdravotnímu stavu a kondici
První bod asi nepotřebuje dlouhé vysvětlování. Fyzická aktivita 3x týdně je naprosté minimum. Druhý bod je také poměrně jasný – například desetiminutová procházka je bezesporu příjemná, ale pokud má sloužit k redukci hmotnosti, musí být ve svižném a tempu a musí trvat ne 10, ale 45 – 60 minut. Třetí bod si zasluhuje pozornost, protože jde o Vaše zdraví. Každému bude vyhovovat jiná fyzická aktivita v závislosti na jeho aktuální hmotnosti, kondici, stavu kloubního aparátu atd. Například ženy často inklinují ke skupinovým lekcím aerobiku, zumby, nebo jiným podobným aktivitám, ale pokud se například jedná o ženu s 20 kg nadváhy a bolestmi kolen a kyčlí, rozhodně pro ni bude vhodnějším prostředkem jak zvýšit energetický výdej například rotoped nebo crossový trenažér.
Abych nezapomněl, jak že je to s tím tréninkem břicha? Cvičením desítek a stovek „leh-sedů“ se okrasného tukového prstence v oblasti pasu nezbavíte, to už jsme si řekli, ale cvičení břicha samozřejmě užitečné je. Zlepšuje držení těla a funguje jako prevence bolestí zad. Musíte ale cvičit správně!
Zapomeňte na leh-sedy a zkuste takzvané zkracovačky. Cvičí se tak, že se položíte na záda, nohy buď pokrčíte na zemi (nikde je nezapíráte, chodidla jsou volně!), nebo je pokrčené položíte na vyvýšené místo, například na židli nebo postel, ruce složíte na hrudníku a pomalým tahem sbalíte horní část těla, jako byste se chtěli hrudníkem dotknout pasu. Vůbec nemusíte trup zvedat vysoko do výšky, to ani není funkce břišních svalů. Velmi efektivní je cvičení zkracovaček na gymnastickém míči. Jakou to má výhodu? Gymnastický míčpodporuje funkci hlubokých svalů trupu, které jsou velmi důležité pro správné držení těla, a tím je neocenitelnou pomůckou, kterou si můžete doslova za pár korun pořídit domů. Kromě břicha na něm můžete cvičit také velké množství dalších posilovacích, ale i strečinkových a uvolňovacích cviků.
Jak vidíte, redukce váhy nejsou žádná kouzla a triky, stačí dodržovat základní pravidla a nebát se investovat trochu té energie do pravidelného pohybu.