Nový Zéland: Počasí

Nový Zéland zasahuje na severu do subtropického pásma, jižní část je v mírném pásmu. Na Novém Zélandu se rozlišují čtyři roční období. Nový Zéland se rozkládá na jižní polokouli, a proto je na něm léto od prosince do února a zima od června do srpna. Nejvhodnějším obdobím k návštěvě Nového Zélandu je doba od listopadu do dubna.

Nový Zéland: Od jihu fouká studeně

Ostrovní země Nový Zéland má mírné podnebí, ale na každém z obou hlavních ostrovů je jiné. Hlavně je třeba si uvědomit, že čím víc na jih, tím větší chladno – vždyť je řeč o jižní polokouli. Zimy jsou na jihu jižního ostrova poměrně chladné, ale na severu severního ostrova mírné.

Nový Zéland je malá země obklopená oceánem. Komplikujícím, ale mnohdy prospěšným faktorem pro každodenní počasí, jsou strmá pohoří orientovaná ve směru jihozápad-severovýchod. Tyto hory často chrání východní části země před náporem západních větrů a deště.

Regionální rozdíly ve vývoji počasí

Charakter terénu, převládající větry a i zeměpisná délka vedou k výrazným regionálním kontrastům.

  • Maximální denní teploty někdy přesahují 30 ° Celsia a ve vyšších vnitrozemských oblastech klesají pod 0 ° Celsia.
  • Obecně se uvádí, že srážky a vlhkost jsou na západě vyšší než na východě země, což je způsobeno severo-jižní orientaci horských pásem a převládajícím směrem větrů.
  • Větry bývají nejsilnější kolem rovnodenností.
  • V zimě se mohou vytvářet jižní bouře (které přinášejí sníh na lyžařské svahy) a obvykle po nich následují klidné jasné dny.

Říká se, že Nový Zéland je jednou z mála zemí na světě, kde je obtížné předpovídat počasí. Ale i když je počasí proměnlivé, v létě lze zažít  dost slunečního svitu i příjemných mírných teplot. Není však neobvyklé, zejména na jižním ostrově, zažít čtyři roční období za jeden den.

Počasí je většinou ovlivněno rychle se pohybujícími meteorologickými systémy, které převládají nad jižními částmi země a mořem na jihu.

Jižní vítr přináší sníh

Během letních měsíců a počátkem podzimu – tedy od prosince do dubna – je ustálenější počasí.

V zimě (květen až srpen), bývá počasí obvykle proměnlivější. Chladné fronty často přinášejí do západních oblastí deště následované studeným větrem z jihu, který přináší sníh do hor, a někdy až k hladině moře nad východními částmi Jižního ostrova. V této roční době není neobvyklé, že vysokotlaké systémy a jasné nebe panují po dlouhou dobu a přinášejí svěží mrazivé noci a rána následovaní chladnými slunečnými dny.

Na jaře, od srpna do listopadu, jsou větry obvykle nejsilnější. V západních oblastech, a zejména na Jižním ostrově, často prší, zatímco na východě mohou horké suché větry poskytnout skvělé „cyklistické počasí“.

Ilustrační foto: freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno