Nízký tlak: co s ním?

ízký krevní tlak se ve společnosti moc nerozebírá. Je to dáno tím, že není tak nebezpečný jako jeho opak – vysoký tlak. Ve většině případů se tato nemoc dá zvládnout bez požívání léků. Nízký tlak, kterému se odborně říká hypotenze, se však také může stát životu ohrožujícím problémem. Jedním z jeho doprovodných příznaků je totiž omdlévání. Omdlí-li člověk na špatném místě, může se snadno nepříjemně poranit. Není tak nic horšího, než nemoc přehlížet a nebrat rizika s ní spojená v potaz. V dnešním článku vám poradíme, co vše můžete dělat pro eliminaci podobných symptomů.

Kdy je příčina jasná a kdy není?

Příčiny nízkého krevního tlaku mohou být různé. Častěji se vyskytuje u cukrovkářů, osob se sníženou funkcíPřístroj na měření tlaku vyfocený na bílém pozadí. štítné žlázy nebo s Parkinsonovou chorobou. Svůj podíl na tom mohou mít i některé léky. Pak je nutné tuto informaci sdělit ošetřujícímu lékaři, který sám určí, zda si máte léky ponechat nebo je nahradit jinými. Nejhorším možným řešením je sami se rozhodnout lék vysadit.

Na druhou stranu může člověk trpět nízkým tlakem bez zjevné příčiny. Například dospívající dívky se setkávají s mžitky před očima, ospalostí během dne a nezřídka kdy omdlévají. Většinou jim pomůže čas, kdy se nízký tlak po skončení puberty sám srovná nebo nasazení hormonální antikoncepce (je-li to vzhledem k jejich věku možné).

Někteří lidé však žijí s nízkým tlakem celý život. Lékaři nikdy nenajdou příčinu a jediné, co takový člověk může dělat, je snažit se následky nedostatečného tlaku krve zmírnit.

Jak si pomoci sám?

Zaprvé zapomeňte na nezdravý a nezřízený životní styl. Vaše tělo potřebuje vhodně zvolený jídelníček složený z nutričně hodnotných a vyvážených jídel. Na nízký tkal pomáhá dostatečné množství soli, ideálně v kombinaci se zeleninou, polévkou atd. Každodenní nákup v rychlém občerstvení není jistě tím nejlepším řešením.

Dalším krokem je pohyb. Silné tělo, které se pravidelně hýbe a má dobrou kondici snadněji odolá proti nástrahám nízkého tlaku. Pohyb pomáhá pumpovat krev celým tělem. Proto byste měli chodit i do školy a do práce (pokud to je možné) raději pěšky, než sedět v autě nebo autobuse. K tomu přidejte aerobní aktivitu a posilovací cvičení – oboje alespoň jednou týdně – a brzy poznáte rozdíl.

Dále se doporučuje užívat zvýšené množství vitaminu C. Ideální cesta vede samozřejmě přes přírodní zdroje obsažené v ovoci a v zelenině. Nestíháte-li každý den sníst hromadu čerstvých plodů, sáhněte s klidem po kvalitním potravinovém doplňku. Kladný účinek na nízký tlak má i lékořice nebo česnek.

Velice důležitý je pitný režim. Je nutné krev naředit, aby nebylo tak obtížné jí přepravovat po vašem těle. Vypijte minimálně dva litry vody denně. Vyšší a těžší lidé klidně 2,5 až 3 litry. Naopak zapomeňte na všeobecně doporučovaný alkohol nebo velké množství kávy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno