Máte nízký krevní tlak? Jaké jsou jeho příčiny? Koho ohrožuje? Jak se nízkému krevnímu tlaku bránit?
Nízký krevní tlak neboli hypotenze je zdravotní komplikace, na kterou si stěžuje řada z nás. Z lékařského hlediska jsou za nízký krevní tlak považovány hodnoty pod 105/65 mm Hg. Na rozdíl od vysokého krevního tlaku není nízký tlak životu nebezpečný. Přesto dokáže zkomplikovat život.
Příznaky nízkého krevního tlaku
Své o tom vědí všichni, kteří pociťují závratě, motá se jim hlava, když prudce stanou, často zívají, trpí neschopností soustředění, únavou apod. Jde o výčet některých z nejčastějších příznaků nízkého krevního tlaku.
Příčiny nízkého krevního tlaku
Nízký krevní tlak trápí častěji ženy než muže. Příčiny hypotenze nejsou zcela objasněné. Někdy může být nízký tlak způsobený léky. Jindy se může jednat o průvodní příznaky některých onemocnění, jako je například cukrovka nebo Parkinsonova choroba.
Léčba nízkého krevního tlaku
Na rozdíl od vysokého se nízký krevní tlak nijak neléčí. Jedinou pomocí v boji proti nízkému krevnímu tlaku, je úprava životního stylu.
Lidé postižení nízkým krevním tlakem by se měli naučit hodně pít – nejméně dva litry vody denně. Jestliže se vám po ránu motá hlava, vypijte sklenici vody. Zavoděním se v těle zvýší krevní tlak a vám se udělá lépe.
Dbát by také měli na dostatečný přísun vitamínu C, který působí na adrenalin, jenž krevní tlak zvyšuje. Proti nízkému krevnímu tlaku pomáhá také údajně lékořice, která ovlivňuje vyplavení hormonu nadledvinek (mj. také adrenalinu), jež zvyšují krevní tlak v krvi.
Léčitel a farář Kneipp doporučoval proti nízkému tlaku rozmarýnové víno. Příprava není složitá: litr bílého vína smíchejte s hrstí usušených rozmarýnových listů, nechte pět dní stát v zavřené láhvi a pak přeceďte. Pijí se dvě sklenky denně.