Nemocné nadledvinky: Příznaky

Nadledvinky (nebo také nadledviny) jsou velmi důležitý vnitřní párový orgán umístěný, jak jinak, než nad ledvinami. Skládají se z dřeně a kůry a řadí se mezi kombinované žlázy s vnitřní sekrecí. To samozřejmě znamená, že se podílejí na funkci endokrinního systému. Zdravý člověk o nich vůbec neví. Jednoduše tiše dělají svou práci, kterou je výroba hormonů, jež spouštějí stresové reakce těla. Jakmile se však něco pokazí, dají nám to najevo celou řadou více či méně nápadných příznaků.

Tento článek se zaměřuje konkrétně na tři nejčastější nemoci nadledvinek – nádory, sníženou funkci nadledvinek a hyperfunkci nadledvinek.

Nádory nadledvinek

Nádory v oblasti nadledvinek mohou být zhoubné i nezhoubné (karcinom, adenom). Nejčastěji zde lékaři Snímek lidských ledvin a nadledvineknacházejí ty nezhoubné. Přítomnost obou druhů nádorů v těle naruší tvorbu hormonů (např. kortizol, adrenalin) a dochází k jejich snížené nebo naopak zvýšené distribuci do objehového systému organismu. To má za následek hned několik potíží.

Příznaky přítomnosti nádorů nadledvinek:
  • zadržování sodíku (soli) a tím pádem i vody v těle – nateklé tělo, většinou nohy
  • zvýšený krevní tlak, krvácení z nosu
  • svalová slabost
  • časté bolesti hlavy
  • zácpa
  • poruchy srdečního rytmu
  • zvýšená tvorba strií (malé, fialové jizvyčky na kůži)
  • cukrovka 2. typu

Vysoký krevní tlak může někdy vést až k prasknutí cévky v mozku a následnému úmrtí. Zhoubné nádory váží okolo sto gramů a nezřídka kdy se dají nahmatat při lékařské prohlídce. Objevují se nejčastěji u dětí nebo lidí okoli 40-50 let. Bohužel jsou lékaři považovány za velmi agresivní nádory, jež se šíří pomocí metastáz do okolních orgánů a následně do celého těla.

Hypofunkce a hyperfunkce nadledvinek

Oba dva tyto jevy mohou být způsobeny výše zmíněnými nádory (zhoubnými i nezhoubnými), dědičnou poruchou nebo působením špatných okolních vlivů. Jelikož nadledvinky tvoří hormony, které se starají o hladinu sodíku v těle a regulují rozklad tuků a bílkovin, mohou být následky jejich disrovnováhy i smrtelné. U nadbytku hormonů mluvíme např. o Cushingově syndromu, zatímco u jejich nedostatku např. o Addisonově chorobě.

Tyto dvě choroby postihují stejně ženy i muže. Mezi hlavní těžkosti s nimi spojené patří výše uvedený výčet zdravotních komlikací. Dále pak se u zvýšené funkce jedná o zvýšenou chuť k jídlu, s tím související obezitu, deprese, změny nálad bez příčiny, omezení sexuálního pudu a poruchy menstruačního cyklu. Při snížené funkci můžeme mluvit o poruchách imunitního systému a problémech s udržováním správné výše krevního tlaku.

Tyto potíže se dají léči, ale je třeba je odhalit včas, dokud nestihnou napáchat příliš mnoho škod. Nejste-li si svým zdravotním stavem jisti, neváhejte navštívit svého obvodního lékaře a sdělit mu své obavy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno