Konzervovaný tuňák nebo tuňák ve sklenici je vhodnou bílkovinou, na kterou se můžete spolehnout při rychlém obědě nebo večeři. Na trhu je však obrovský rozdíl v kvalitě výrobků. Než si tuňáka pořídíte, je třeba zvážit mnoho aspektů, jako je udržitelnost, výživová hodnota a zdravotní nezávadnost.
Podle čeho vybrat tuňáka z konzervy
Základní rady k výběru
- Hledejte konzervy bez obsahu BPA (chemická sloučenina bisfenol A, zcela běžně se používá k výrobě plastů. Najdete ho v plastových příborech, PET lahvích nebo boxech na jídlo).
- Nekupujte promáčklé nebo vypouklé konzervy, které mohou naznačovat možné problémy s bezpečností potravin.
- Vybírejte si značky, které dodržují odpovědné rybářské postupy a nesou označení „bezpečný pro delfíny“.
- Nepodléhejte vágním ekologickým termínům, jako je „uloveno na udici“. Pokud je to možné, držte se lovu na prut.
- Zkontrolujte etiketu se složením, abyste zjistili, jaké oleje a vývary byly do výrobku přidány, a rozhodněte se, zda je ve svém tuňákovi chcete.
Tuňák v oleji vs. ve vlastní šťávě
Některé značky nabízejí tuňáka konzervovaného v oleji i ve vodě a někdy jen tuňáka se solí. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost. Z výživového hlediska si dejte pozor na tuňáka konzervovaného v sójovém oleji. Pokud se rozhodnete pro tuňáka v oleji, olivový olej obsahuje více živin a je lepší volbou. Na druhou stranu, pokud si hlídáte příjem tuků, tuňák v oleji bude mít více kalorií než tuňák konzervovaný ve vlastní (ale bude také méně suchý).
Jak je to s obsahem rtutí?
Na obsah rtuti v mořských plodech byste si měli dávat pozor, zejména pokud jste těhotná žena. Rtuť konzumovaná během těhotenství je spojována s opožděným vývojem a poškozením mozku. Rtuť je přirozeným prvkem v životním prostředí, ale kvůli lidské činnosti se dostává do našich vodních toků. V rámci provedených testů konzervovaných tuňáků ovšem vyšlo najevo, že se není potřeba v tuňácích obávat. Žádný z testovaných vzorků v ČR neprokázal přítomnost rtuti.
Konzistence
Právě za rozdíly mezi konzistencí uvedenou na obalu a tou skutečnou se při hodnocení udělovaly nejhorší známky. Problém s drobivostí masa se objevil u více výrobců. Pokud jde o kusy a kousky tuňáka, tak je to maso rozdělené na menší části. Kusy musí dosahovat velikosti nejméně 1,2 cm, u kousků není velikost předepsána. Nejnižší jakostní třídou je drcený tuňák, který může obsahovat zcela malé částečky.
Jakým způsobem se tuňák loví?
Způsob lovu tuňáka je v oblasti udržitelnosti velkým problémem. Lov na prut a na šňůru a lov na přívlač jsou dvě kladně hodnocené metody, které zajišťují, aby se do směsi ryb nepletly jiné druhy. Poll and line znamená to, jak myslíte, že rybolov znamená: jedna osoba s prutem. Trolling využívá člun s několika pruty.
Co se týká bezpečnosti delfínů, kteří se při průmyslových lovech často mohu zaplétat do obrovských sítí, tak stačí sledovat, zda na obalech konzerv je uvedena značka pro produkty rybolovu. Značka „Dolphin safety“ osvědčuje, že tuňáci jsou loveni bez obklíčení delfínů a značka „Dolphin friendly“ deklaruje lov tuňáků s postupným omezením počtu delfínů chycených do sítí.
Tipy na nákup
V České republice bylo provedeno několik nezávislých testů a výzkumů, díky kterým si můžete v běžných supermarketech lépe vybrat.
Tady je 5 tipů na ty nejlepší
- Calvo Atún al natural – tuňák ve vlastní šťávě (3 x 80 g, pevný podíl 3 x 56 g)
- Giana – tuňák, kousky ve vlastní šťávě (185g, hmotnost pevného podílu 130 g)
- Isabel – tuňák ve vlastní šťávě (80g, hmotnost rybího masa 56 g)
- Rio Mare – tuňák ve vlastní šťávě (160g, hmotnost po odkapání 112 g)
- Billa Tonno Al naturale – tuňák ve vlastní šťávě (3 x 80 g, pevný podíl 3 x 56 g)