Nedostatek hořčíku: příznaky a co obsahuje hořčík

Hořčík je prvek, který se podílí na řadě metabolických pochodů v našem těle a pro správné fungování lidského organismu je nenahraditelný. Působí antistresově a pomáhá regulovat svalovou i nervovou rovnováhu. Není proto nikterak překvapivé, že jeho nedostatek vyvolává podrážděnost, nervozitu, deprese, nebo i svalové křeče.

Funkce hořčíku v lidském těle

Tělo dospělého člověka obsahuje 20 až 30 gramů hořčíku, z toho 50 až 70 % je v kostech, zbytek pak ve svalech, nervové tkáni, játrech a červených krvinkách. Působí proti stresu, alergiím, toxinům a zánětům. Účastní se v těle mnoha chemických procesů, počínaje srážlivostí krve, činností střev, močového měchýře a žlučníku, až po správnou funkci imunitního systému. Chrání před ionizujícím zářením a pomáhá regulovat teplotu. Zklidňuje nervový systém, reguluje nervovou a svalovou rovnováhu, je důležitý pro vnitřní vyrovnanost a pohodu. Pomáhá aktivovat řadu důležitých enzymů – účastní se přes sta enzymických reakcí.

Příznaky nedostatku hořčíku

Na nedostatek hořčíku nás poměrně bezpečně upozorní křeče v lýtkách při ranním vstávání. Jedná se o tzv. spasmofilii – křečovitost. Ta vzniká právě nedostatkem hořčíku, který narušuje funkci nadledvinek. Nadledvinky jsou kromě toho také producentem antistresového hormonu a proto se při jejich omezené funkci zapříčiněné nedostatkem hořčíku budeme cítit tolik unavení a podráždění. Mezi další typické příznaky patří ranní únava, nespavost, noční pocení, srdeční arytmie, závratě a ztráta rovnováhy, třes očních víček, mžitky před očima, vypadávání vlasů, vysoká lámavost nehtů, prachnivění zubů, mravenčení v nohách, rychlá únava organismu, časté migrény, zhoršená koncentrace, přecitlivělost na změny počasí.

Zvýšenou potřebu hořčíku mají především sportovci, diabetici, ženy beroucí hormonální antikoncepci, těhotné ženy, lidé se stresujícím životním stylem a jeho zvýšená konzumace je doporučena prakticky při každé nemoci, neboť nedostatek hořčíku zhoršuje stav takřka všech onemocnění. Při vysoké konzumaci nasycených mastných kyselin se potřeba hořčíku zvyšuje až 16x.

Hořčík v potravinách

Hořčík člověk přijímá zejména z potravy nebo jej může v případě nedostatku doplnit konzumací výživových doplňků. Rozhodně je však lepší před polykáním tablet dát přednost pestré stravě. Jelikož je hořčík součástí molekul chlorofylu, není asi nikterak překvapující, že jej najdeme zejména v listové zelenině. Mezi významné zdroje hořčíku dále patří kakao, soja, fazole, hrách, ořechy, šípky, čokoláda, pečivo a obiloviny. Důležitým faktem je, že aby tělo hořčík přijalo, je třeba jej dodávat společně s vápníkem, vitaminem C, vitaminem E a vitamíny B2 a B6.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno