Nechuť k jídlu do jisté míry k postupujícímu věku patří. Pokud trvá jen krátkodobě, není to nijak nebezpečný stav. Při dlouhodobém nechutenství je potřeba zpozornět. Proč starší lidé nemají chuť k jídlu a jak by měl jejich jídelníček vypadat?
Proč senior ztrácí chuť k jídlu a jaká rizika mu hrozí
Kolem 70. roku věku dochází pozvolna k tomu, že se mění složení těla, neboť dochází k přirozenému úbytku tuku i svalové hmoty.
Zároveň starší lidé nemají chuť k jídlu, minimálně proto jedí a nemají ani vhodný pitný režim. Strava také může být příliš jednotvárná, případně mít nevhodné složení.
To může vést k tomu, že starší člověk viditelně hubne, ale trpí i dalšími potížemi. Takzvaná malnutrice neboli nevyvážený příjem živin se podepisuje na zhoršené funkci imunitního systému. Vede tak k vyšší náchylnosti k různým onemocněním, případně zhoršuje již existující chorob Jedná se zejména o různé infekce, zhoršené hojení ran nebo zápal plic.
Senior v konečném důsledku zůstává i méně pohyblivý, což ho může v čase dokonce omezovat na samostatnosti a ubírat mu schopnost sebeobsluhy.
Většina lidí v pokročilém věku není schopna si navrhnout jídelníček s vyváženým poměrem bílkovin, sacharidů a tuků. Zpravidla preferují jídla nadměrně tučná, plná cukrů, která nejsou nutričně příliš hodnotná.
Dáno je to tím, že na tuto stravu nejsou zvyklí, neboť dospívali v dobách, kdy osvěta ohledně zdravé výživy byla minimální.
Jak by měla vypadat strava seniora
Celková fyzická aktivita je však v pozdějším věku nižší. A to musí celkový kalorický příjem reflektovat. Není tedy vhodné se přejídat. Doporučený denní limit pro přísun kalorií je u člověka nad 60 let věku v rozmezí od 8 000 do 8 400 kJ.
Strava seniorů by měla obsahovat především dostatečný podíl bílkovin, což znamená asi 1,2 gramu na kilogram tělesné hmotnosti. Do jídelníčku je nezbytné začlenit i dostatek kvalitních tuků, sacharidy by naopak měly být v menšině.
Seniorům ve stravě chybí i dostatek vitamínů a minerálů. Týká se to hlavně vitamínů D a C. Patrný může také dostatek vápníku a adekvátního přísunu železa. Omezit je naopak potraviny nadměrně slané, tučné nebo sladké. V tomto ohledu se vyvážená strava příliš podle věku neliší a na průmyslově zpracované potraviny by si měli dávat pozor senioři stejně jako jejich vnoučata.
Pokrmy je vhodné podávat méně často po menších porcích, tedy přibližně 5x až 6x denně. Stravu je vhodné povařit a nakrájet na drobnější kousky, případně rozmixovat. Zeleninu a ovoce je dobré nastrouhat. Mnoho starších lidí také preferuje jídla studená.
V případě, že se strava zdá chuťově příliš nevýrazná, kořenit je možné, nicméně rozhodně by starší lidé podle nutričních terapeutů neměli nadměrně solit. Pokud je potřeba jídlo dochutit, je vhodné použít hlavně bylinky.
Nechuť k jídlu ovlivňuje psychika
Nechuť k jídlu u seniorů může mít do značné míry psychologické příčiny. Pokud do značné míry starší člověk rezignuje na sebe samotného, odrazí se to i na jeho stravovacích návycích.
Rodina by se tak měla snažit svého blízkého v pokročilém věku „udržovat“. Senior by měl mít stále pocit, že je potřebný, je o něj zájem a má tedy smysl ještě o něco v životě usilovat. Všestranná rezignace mu neprospěje.
Problémem může být také to, že si senior nutričně lépe vyvážený jídelníček jednoduše nemůže dovolit z finančního hlediska.
Chuť k jídlu podpoří pohyb
Chuť k jídlu u seniora pochopitelně podpoří i pravidelný pohyb. Pomohou pravidelné procházky, které jsou zároveň i velmi dobrou prevencí osteoporózy.
Jak seniora k pohybu účinně namotivovat? V tomto směru jsou lékaři poměrně smířliví, zásady zdravého životního stylu není potřeba dodržovat přemrštěně striktně. Pokud dědečka přiměje pravidelné docházení do hospůdky „na jedno“, jeho zdraví tím prospějete. Někomu může udělat radost i vidina skupinového výletu se známými nebo procházka se psem.