Napier: Světová ukázka architektury v art deco stylu

Napier je město v Hawkeově zátoce na východním pobřeží Severního ostrova z Nového Zélandu. V roce 1931 byl původní Napier zničen silným zemětřesením a město poté doslova „vstalo z popela“. Bylo znovu postaveno v tehdy vládnoucným stylu art deco. V současné době je Napier živoucí „učebnicí“ toho stavebního a výtvarného stylu. Ve výročí zemětřesení se zde pořádají dny ve stylu art deco, což je kulturně společenská akce, která nemá ve světě obdoby. Oblast Napieru je rovněž druhým největším vinařským regionem Nového Zélandu.

Napier 1931: Osudných 150 vteřin

Dne 3. února 1931 bylo od rána v Napieru vlídné počasí: Léto ještě nezačalo přecházet do podzimu, modré nebe, vála příjemná bríza. V 10.47 dopoledne začalo z ničeho nic zemětřesení. Trvalo dvě a půl minuty. Téměř všechny budovy ve středu Napieru byly zničeny, jako by bylo město vymazáno z mapy.

Okamžitě vypukly ničivé požáry, které zkázu města dokončily. Začal foukat vítr od východu, který tlačil požár přes celé město. Vodovod byl zemětřesením zničen, takže hasiči nemohli zachraňovat budovy. Vytvořily se pasti na lidí, kteří byli v hořících troskách uvězněni.

  • Zahynulo 161 lidí, tisíce dalších byly zraněny, více než 400 lidí bylo hospitalizováno.
Napier, brakické mokřady a estuary v místech, kde dřív býval oceán.

Kraj kolem města dostal jinou podobu

Krajina kolem Napiru se dramaticky změnila. Nejviditelnější změnou bylo vyzvednutí asi 40 km² mořského dna, které se stalo suchou zemí.

V následujících dvou týdnech bylo zaznamenáno 525 dalších otřesů, do konce února 597 otřesů. Zemětřesení v Napieru roku 1931 bylo nejsmrtelnější přírodní katastrofou Nového Zélandu. Postihlo i další města v Hawkeově zátoce (mimo jiné i Hastings).

Napier. Po zemětřesení v roce 1931 nastala nová výstavba, a to ve stylu art deco.

Nově, a ve stylu art deco

Hned po odklizení trosek byla započata obnova města. Nové stavby byla pojaty v tehdy panujícím stylu art deco.

Zemětřesení vyvolalo důkladnou revizi stavebních předpisů Nového Zélandu, u nichž se zjistilo, že jsou naprosto nedostatečné. Podle stavebních předpisů zavedených v důsledku této události stojí v současné době v Hawke’s Bay pouze čtyři budovy vyšší než pět podlaží.

  • Protože většina přestavby v regionu se udála ve 30. letech 20. století, je architektura Hawke’s Bay dnes považována za jednu z nejlepších sbírek art deco na světě.
Napier, příjezdová komunikace.

Jak do Napieru

Autem: Městem prochází dálnice 2. Umožňuje snadné cestování do mnoha měst, turistických center a malebných oblastí na Severním ostrově.

Autobusem: Městem projíždějí autobusy InterCity, které několikrát za den poskytují spojení ve všemi destinacemi Severního ostrova. Místní autobusové linky v okolí Napieru nejsou příliš časté. Pokud se chystáte cestovat autobusem, vyplatí se vyhledat spojení předem. Informace o jízdném, zónách a jízdních řádech autobusů lze nalézt na webových stránkách regionální rady Hawke’s Bay.

Letecky: V Napiru je vnitrostátní letiště (jediné v Hawke’s Bay), které provozuje lety do Aucklandu, Gisborne, Wellingtonu, Blenheimu a Christchurchu s napojením do zahraničí.

Po moři: Do Napieru lze cestovat také výletní lodí.

Nový Zéland, Napier, pžístav

Začátek v návštěvnickém centru i-SITE

Prohlídku Napieru je nejlepší začít v návštěvnickém centru i-SITE na Marine Parade (což je hlavní promenádní tepna města po pobřeží oceánu). Napier poskytuje mnoho možností aktivit pro celou rodinu. Informace potřebná turistický materiál podají v návštěvnickém centru i-SITE: mapy, cestovní průvodce a pokyny, rezervace prohlídek, zajištění a dopravy.

Město se dá obejít pěšky. Vše, co je pro turisty zajímavé (nebo potřebné), leží ve vzdálenost do 15 minut chůze od i-SITE: zajímavé budovy, atrakce, galerie, butiky, banky a bankomaty, internet, stravování.

Pania je pro Napier tím, čím je Malá mořská víla pro Kodaň.

Co vidět v Napieru

  • Muzeum Hawke’s Bay a galerie umění, Tennyson St. 1 (Marine Parade). Denně 10.00 – 17.00 hodin. Nachází se přes silnici přímo od návštěvnického centra Soundshell a Napier i-SITE.
  • Soundshell a Pania of the Reef. Pania je jednou z nejvíce fotografovaných památek na Novém Zélandu. Jedná se o mytologickou maorskou postavou a je symbolem Napieru. Nachází se ve Soundshell na Marine Parade, krátkou procházkou severně od centra města. Pania je pro Napier tím, čím je Malá mořská víla pro Kodaň.

  • Národní akvárium Nového Zélandu, 546 Marine Parade, asi kilometr jižně od centra města. Je v něm vytvořen dojem podmořského prostředí a typického novozélandského skalnatého pobřežního prostředí.
  • Napier Prison Tours, Coote Rd. 55. Nejstarší novozélandské vězení otevřené v roce 1862, od roku 1993 mimo provoz. Věznice je otevřena denně,  prohlídky skupin s průvodcem jsou k dispozici, pokud jsou předem rezervovány. Strašidelné noční prohlídky se konají jednou měsíčně a jsou určeny pouze pro lidi starší 16 let.

  • Art Deco tour. Vydejte se na prohlídku s průvodcem nebo si kupte v návštěvnickém centru brožuru (7,50 $) a vydejte se sami na prohlídku nejvýznamnějších budov, které ilustrují styl.
  • Vinice a vinařství. Možnost prohlídky a ochutnávky zdejších produktů.
  • Relaxace na pláži. Zlaté písečné pláže v zátoce Waimarama a Ocean Beach se nacházejí přibližně 30 minut jižně od Napieru (autem a v letních měsících). Tyto dlouhé písečné pláže umožňují surfování, rybaření a dlouhé procházky, klid a soukromí.
  • V Napieru funguje nevídané množství prodejních galerií, originálních oděvních butiků, prodejen s drobnými bytovými doplňky, a především starožitnictví.

Art deco víkend

Art Deco Weekend. Ojedinělá akce, která nemá ve světě obdoby. Ve výročí zemětřesení se celý Napier přenese v čase do 30. let 20. století. Ve městě se koná festival trvající celý víkend: průvody, koncerty, taneční příležitosti, pikniky, přehlídky automobilů-veteránů.

Všichni obyvatelé se obléknou do dobových oděvů (od malých dětí po kmety). Obleky si pořizují během celého roku. Ve městě celoročně fungují atr deco butiky, které nabízejí šaty, boty, klobouky, bižuterii a galanterieri – většinou se jedná o novodobé repliky historických oděvů. Krom nákupu si lze dobové oděvy na dobu akce vypůjčit v krátkodobých půjčovnách. V době konání Art deco víkendu se v „civilním“ oděvu po městě pohybují jen neinformovaní a „nepřizpůsobiví“  cizinci. Kdo chce v Napieru v tuto dobu přespat, musí termín rezervovat i rok předem, protože město zaplní desetitisíce návštěvníků.

Ubytování v Napieru

Napier nabízí úplnou škálu ubytovacích příležitostí: hostely, motely, ubytování v soukromí B+B, rekreační parky, autokempy se samostatnými stravovacími jednotkami, levné chatky a kempy, hotely, apartmány s vlastním stravováním, chaty. Ubytovací zařízení lze vyhledat a zabukovat přes internet.

Proč do Napieru

Cizinci do Napieru přijíždějí z mnoha důvodů:

  • Turistické, umělecké a cestovatelské zájmy
  • Vodní sporty a cyklistika
  • Studium (jazyková škola, možno i prostřednictvím českých CK)
  • Brigády (rozsáhlé ovocné sady a vinice)
  • Art  deco festival (diváci, vystavovatelé, účinkující)

 

Foto: (jez)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno