Mrkev patří k nejobyčejnějším levným druhům zeleniny, které najdeme v každé domácnosti. Mrkev lze za pár korun pořídit v každém obchodě nebo si ji jednoduše vypěstovat na zahrádce. Má uplatnění v celé řadě českých pokrmů, je však v mnoha ohledech prospěšná pro náš organismus, obsahuje řadu vitamínů a pomáhá i při léčbě některých onemocnění.
Mrkev se řadí mezi kořenovou zeleninu. Mrkev obecná (Daucus carota) pochází z čeledi miříkovitých, příbuzným je pastinák, který se u nás taktéž využívá, ale nemá takovou oblibu jako mrkev. Částí mrkve, která se konzumuje, je samotný kořen, který shromažďuje živiny. V kuchyni se však občas používá i mrkvová nať, ale jen zřídkakdy. Samotným produktem pro další využití je právě kořen. Mrkev má bohatou historii, která není zcela průhledná. V každém případě se vyskytuje i v Afghánistánu, Asii, Pákistánu, Středomoří nebo Indii. Divoký druhy mrkve můžeme najít ve volné přírodě i na některých místech u nás v Česku.
Obsah látek
Mrkev obecná obsahuje poměrně velké množství vitamínu B a také C. Vápník, železo, sodík či draslík, to jsou minerály, které se v mrkvi taktéž vyskytují. Zelenina je známá pro velký obsah betakarotenu, ten se v těle přeměňuje na důležitý vitamín A. Dále v mrkvi najdeme selen, který podporuje imunitní systém či vlákninu, oleje a glukózu.
Přeměna betakarotenu
Určitě jste někdy slyšeli, že pokud budete jíst hodně mrkve, dobře uvidíte. Ačkoliv to není úplně pravda a konzumace mrkve samotný zrak nezlepší, v této oblasti má pravdivý základ. Mrkev totiž obsahuje velké množství betakarotenu, který se přeměňuje na vitamín A. Nedostatek vitamínu A se projevuje šeroslepostí a zhoršením viděním za šera, při nedostatku tohoto vitamínu tak konzumace mrkve opravdu pomůže zlepšit zrak. Je však třeba upozornit, že aby se mohl betakaroten přeměnit na vitamín C, potřebuje k tomu současně dostatek vitamínu C, tuků a zinku. Proto, chcete-li zvýšit vitamín A, konzumujte mrkev s dalšími potravinami, které zmíněná látky obsahují a přeměnu látky podpoří.
Vliv na organismus
To, že je mrkev chutná a má univerzální použití v české i světové kuchyni je samozřejmostí. Konzumace mrkve má však pozitivní vliv na lidský organismus. Z mrkve lze vytvořit pleťovou masku, která pleť krásně pročistí, ovšem i konzumací mrkvových šťáv se může vzhled pleti výrazně zlepšit. Mrkev je také bohatým zdrojem energie a skvělou potravinou při pokusu shodit nějaký ten kilogram. Existují i speciální mrkvové diety, které zaručují úbytek váhy během krátkého času. Mrkev navíc obsahuje mnoho vlákniny, díky čemuž preventivně působí proti vzniku rakoviny tlustého střeva.
Mrkev konzumujeme pravidelně v mnoha pokrmech a mnozí i zasyrova a často si ani neuvědomuje, jak moc našemu organismu pomáháme. Pravidelným pojídáním mrkve či popíjením mrkvových šťáv přitom můžeme výrazně zlepšit náš zdravotní stav.