Morušová marmeláda

Také se vám na zahrádce usídlil tento úžasný strom? Pak by vám ve spíži neměla chybět morušová marmeláda. Máme pro vás hned dva šikovné recepty, se kterými určitě nešlápnete vedle.

Moruše jsou skvělé a přitom často opomíjené ovoce. Obsahují řadu cenných vitamínů a minerálů, kvůli nimž by neměly chybět v jídelníčku žádného milovníka dobrých věcí. A velmi vděčné jsou i v kuchyni.

Základní recept z třešní a moruší

Jde o skvělou kombinaci. Moruše a třešně se navzájem skvěle doplňují.

Ingredience:

  • 800 g moruší
  • 500 g třešní
  • 350 g cukru
  • šťáva z 1 citronu
  • 1 šálek vody

Postup:

Nejdříve třešně rozkrájíme na poloviny a vypeckujeme. Poté je společně posypeme cukrem a necháme je dvě hodiny uvolňovat šťávu. Poté přidáme i citronovou šťávu, spolu s ní 1 šálek vody a vše přivedeme k varu. Snížíme plamen a sbíráme pěnu, která se tvoří. Celý proces trvá 45-60 minut. Vařte společně do té doby, dokud džem trochu nezhoustne. Nakonec ho vlijte do vypařených horkých sklenic, vzápětí opravdu pevně zašroubujte a a nakonec otočte sklenice vzhůru nohama. Až vychladnou, uložte je do spíže. Žádné další zavařování není třeba.

Morušový džem bez cukru

Hledáte něco zdravějšího? Vezměte si k ruce bílé moruše a vyzkoušejte tento recept. Je opravdu skvělý, protože je nevařený. Ovoce se pouze zahřívá na vysokou teplotu. Při jeho přípravě však musí být vše dokonale čisté.

Vezměte čisté a plně zralé moruše a rozdrťte je dřevěnou lžící. Propasírujte. Pak vložte do hrnce a přiveďte vodu k varu. Pak snižte plamen. Společně zahřívejte po dobu jedné hodiny, občas důkladně míchejte. Po této době je hotovo. Na konec vlijte morušový džem do čistých sklenic a pevně je uzavřete. Sterilujte a to tak, že sklenice vložíte do hrnce, zalijete horkou vodu a přiveďte varu. Poté opět snižte plamen a zavařujte půl hodiny.

Sklenice vyjměte, otočte dnem vzhůru a obalte ručníkem. Budou chladnout pomaleji. Nakonec je uložte na tmavém a chladném místě.

Morušový kompot bez cukru i bez vaření

Jde o velmi univerzální recept. Lze ho připravit z bílé i tmavé moruše, nebo ze směsi obou. Efektně vypadá ovoce, které je ve sklenicích uspořádané do různě barevných vrstev. To dodává kompotu atraktivní vzhled a činí z něj dokonce i krásný a chutný dárek. A jak na přípravu?

Zralé moruše nejlépe obou druhů opravdu pečlivě opláchněte a vzápětí důkladně osušte. Zbavte je stopek. Přesypte do sklenic a zalijte vroucí vodou. Než vše uzavřete, tak okraje sklenic otřete. Teď je čas na sterilaci. Vložte sklenice do hrnce se silným dnem a zalijte je horkou vodou. Poté vše sterilujte při 60 ° C (voda by měla dosahovat asi do 3/4 sklenic). Zahřívejte. Jakmile voda začne bublat, uberte teplo. Sterilujte morušový kompot bez cukru i bez vaření po dobu 20 minut. Poté sklenice ihned dnem vzhůru a nechte vychladnout.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno