Mikrobiom – střeva a imunita

Základem naší imunity je tzv. mikrobiom, který je složený ze spousty živých mikroorganismů, především bakterií. Jeho váha u dospělého člověka sahá až ke 2 kg.

Osidlování mikrobiomem začíná už při porodu, proto je přirozený porod tak důležitý pro celoživotní imunitu dítěte. Probiotické bakterie se nachází v celém trávicích traktu, nejvíce jich je však v tlustém střevě. Některé bakterie našemu tělu prospívají, jiné způsobují různá patogenní onemocnění v závislosti na jejich druhu a množství. Důležitá je rovnováha mezi nimi. Jakmile se vychýlí, dostaví se problémy. K nerovnováze dochází při nezdravém životním stylu. Především při špatné výživě, přemíře sacharidů a zpracovaných potravin, nadužívání antibiotik a jiných léků a/nebo při dlouhodobém stresu. Naše tělo se snaží stále udržovat “dobré” a “špatné” bakterie v rovnováze, pokud mu v tom však nepomáháme prostřednictvím správné výživy a dalších faktorů, dojde k převaze “špatných” bakterií a my onemocníme. Z počátku nepocítíme žádné příznaky, k projevům dochází až pokud nerovnováha trvá delší dobu nebo pokud dojde k velkému vychýlení, např. při léčbě antibiotiky. Poté můžou nastat bolesti břicha, průjem nebo zácpy, střevní infekce a záněty, vznik potravinových intolerancí a celkové oslabení imunitního systému. Často má mikrobiální nerovnováha vliv i na naši psychiku. Dochází k pocitu vyčerpání, únavě, bolestem hlavy, úzkostem a depresím.

Zaměřme se nyní na prevenci – co dělat pro zdravou střevní mikrofóru? 

Antibiotika užívejte pouze pokud vám je předepíše lékař a je to opravdu nutné. Rozhodně si antibiotika neschovávejte doma a nepoužívejte je na virová onemocní, fungují totiž pouze na bakterie. Na chřipku vám zkrátka nepomůžou. Rezidua antibiotik však můžeme bohužel někdy najít i v potravinách. Ačkoli jsou u nás hodnoty reziduí antibiotik přísně hlídány, občas zaznamenáme případ, kdy jsou určitá nadlimitní rezidua v mase analyzována. Skutečný problém však nastává v případě, kdy si tělo vytvoří k antibiotikům určitého druhu rezistenci. Bakterie v našem těle se tak stanou vůči antibiotikům toho druhu imunní a až budeme skutečně antibiotikum potřebovat, může se stát, že nezabere.

Podpořte svůj mikrobiom pro- a prebiotiky

Probiotika jsou tedy živé organismy, které nám ve střevech udržují zdravou mikroflóru. Patří sem bakterie mléčného kvašení, ty přeměňují jednoduché sacharidy na kyselinu mléčnou. Jde o rody bakterií Lactobacillus, Bifidobacterium, Streptococcus a další. Tyto bakterie se přidávají například do kysaných mléčných výrobků jako je jogurt, kefír, kefírové či acidofilní mléko. Pokud cestujeme a nemáme každodenní přístup ke kysaným ml. výrobkům nebo nám tyto výrobky prostě nechutnají, můžeme využít komerčních probiotických přípravků z lékárny. V těchto doplňcích stravy jsou probiotika většinou v sušené (lyofilizované) formě. Zvolte si tak sami variantu, která je pro vás vhodnější.

Prebiotika jsou v podstatě potrava pro probiotika. Samotná jsou pro člověka nestravitelná, upravují však viskozitu tráveniny, jsou prevencí zácpy a pomáhají nám snižovat hlad. Důležité ale je, že prokazují spolu s probiotiky synergický účinek. Někdy se probiotikům spolu s prebiotiky dokonce říká synbiotika. Jako prebiotikum funguje vláknina.

Poznámka: Nevěřte údajům o počtu probiotik na obalech mléčných výrobků. Udělali jsme si laboratorní analýzu komerčně známého jogurtu (s údajně obrovským množstvím probiotik) oproti obyčejnému kefíru (levnější značky). Nebylo až takové překvapení, že levnější kefír, který se žádnými počty nechlubil, obsahoval laktobacilů podstatně více.

Obrázek: lactobacilly pod mikroskopem

Dopřejte si kefír alespoň obden jako zdravou svačinu a váš mikrobiom bude spokojený. 🙂 Domácí kefír si snadno připravíte i sami doma, buď ze sušených probiotických kultur nebo z živé kefírové “houby”.

Recept na domácí kefír ze sušené probiotické kultury:

Mléko o pokojové teplotě smíchejte s kulturou v prášku a řádně promíchejte. Uzavřenou nádobu nechte na teplém místě fermentovat jeden až dva dny, než se zpracuje všechna laktóza (mléčný cukr). Poté dejte do lednice a nechte ještě pár hodin odležet. Váš kefír je připraven ke konzumaci.

Shrnutí ve 3 bodech:

  • S užíváním antibiotik buďte opatrní
  • Posilněte mikrobiom potravinami s probiotiky a vlákninou
  • Dbejte na obecně zdravý životní styl a snažte se nestresovat :).

Starejme se o svůj mikrobiom, protože jak zdraví je “on”, tak zdraví jsme my sami. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno