Migréna s aurou

Migréna je velmi nenápadná a ve společnosti se o ní moc nemluví. Pokud sami trpíte migrénou, jistě víte, že neexistuje léčba. Migrenici se většinou nesetkávají s příliš velkým pochopením. Zdraví lidé si často nedokáží ani částečně představit, jak nepříjemný tento zdravotní problém je. Srovnávají migrénu s obyčejnou bolestí hlavy, což je samozřejmě chyba. Na následujících řádcích se zaměříme mimo jiné také na migrénu s aurou.

Příčina?

S tímto si vědci dodnes nevědí rady. Migrénou trpí muži, ženy ale dokonce i batolata. Nikdo ještě neodhalil přesnou příčinu vzniku. Jediné, co se ví, že postihuje více ženy než muže. U žen je někdy navázána na menstruační cyklus a tak se dá částečně řešit nepřetržitým podáváním antikoncepce. To je ale vše. Ani ten nejdetailnější sken mozku nám nedokáže prozradit, proč jsou někteří z nás bez migrény a jiní s ní neúspěšně bojují celý život.

Migréna s aurou a bez aury

Migréna je zjednodušeně řečeno velmi intenzivní bolest hlavy. Nejčastěji postihuje pouze jednu její polovinu. Migrénový záchvat trvá přibližně od 3-72 hodin. V té době jsou pacienti velmi handicapováni.

Zde je výčet těch nejčastějších příznaků: Křičící mladý muž

·         Silná bolest hlavy

·         Citlivost na světlo (nemocný tráví den v ložnici se zataženými žaluziemi)

·         Citlivost na výrazné vůně (u někoho může silný parfém dokonce bolest hlavy spustit)

·         Zvracení

·         Podrážděnost

·         Nemožnost se soustředit

·         Celková únava

·         Bolest očí

·         Bolest kloubů

·         A další individuální zdravotní obtíže

Jak vidíte, není toho málo. Jestliže však trpíte na migrénu s aurou, vše se ještě zhorší. V takových případech se setkáváme (včetně výše zmíněného) s nechutenstvím, změnami nálad, celkovou malátnosti a problémy se zrakem. Skutečné těžké případy migrény sebou přinášejí dočasné ochrnutí půlky těla, dočasnou ztrátu řeči, brnění a dočasnou slepotu.

Naštěstí postihuje migréna s aurou jen 20 % migreniků a tento stav trvá od několika minut do cca jedné hodiny.

Jak si při migrénovém záchvatu ulevit?

Prášky na bolest nejsou všemocné, ale určitou službu vám udělají. Váš obvodní lékař nebo případně neurolog vám předepíše silnější prášky, než které si můžete koupit bez předpisu. Někdy se dokonce stává, že vám doporučí i nečekaně silné dávkování a podivné kombinace. Dále pomáhá ukrýt se na celý den do chladné, dobře větrané místnosti se zataženými závěsy.

Vyhýbejte se stresu (může záchvat dokonce spustit), kořeněným jídlům a alkoholu. Skvělým pomocníkem pro vás bude aromaterapie. Namažte si čelo vhodně zvolenými oleji (např. eukalyptus a tee tree olej). Osvědčená je i takzvaná tygří mast nebo jakákoliv jiná mast s chladivým účinkem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno