Město Tábor zná – alespoň podle jména – i ten český žáček, který má z dějepisu v základní škole dostatečnou. A dřív „bylo hůř“. O Táboru chtě-nechtě alespoň „něco“ věděl i „notorický propadlík“. Za to vše mohli husité. Vlastně husitská tradice, jejíž odkaz byl svého času u nás – řekli bychom – naddimenzován. Město Tábor patří k nejpěknějším jihočeským destinacím. Vyplatí se udělat si do Tábora výlet, který nebude prost turistických aktivit. Pěší putování Táborem zvládneme ve vycházkovém oblečení a obuvi.
Tábor: Historické město na Lužnici
Tábor je okresní město v Jihočeském kraji:
- 50 km severně od Českých Budějovic
- a 75 km jižně od Prahy
- na řece Lužnici.
Žije zde přibližně 34 tisíc obyvatel a je tak, po Českých Budějovicích, druhým největším městem v kraji.
Historické jádro města, s dokonale zachovalou sítí křivolakých uliček v gotickém duchu, je památkovou rezervací.
Město Tábor je přímo předurčeno k pěším prohlídkám. Je s tím počítáno – město je dobře vybaveno informačním systémem pro pěší.
Secesní sokolovna v Táboře
Sokolovna v Táboře zaujme návštěvníky, kteří do Tábora přijeli autobusem nebo vlakem. Nachází se poblíž obou nádraží.
„Sokolovna v Táboře, kombinující novorenesanční a secesní sloh, byla postavena v letech 1904-1906 podle projektu Ludvíka Čížka. Severní průčelí zdobí ve výši prvního patra malby. Zakladatele Sokola M. Tyrše a J. Fügnera připomínají na severní straně jejich portréty a na jižní busty,“ uvádí se na serveru hrady.cz.
Honosnějším severním průčelím se sokolovna otvírá do Tyršovy ulice, kombinaci novorenesanční a secesní architektury zdobí malby ve výši prvního patra. Nad vchodem jsou portréty Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera. Jižní průčelí v Budějovické ulici doplňují jejich busty. Vedle vchodu z Tyršovy ulice jsou umístěny pamětní desky připomínající členy Sokola zemřelé za druhé světové války.
Zemědělská škola v Táboře, kulturní památka
Zemědělská škola v Táboře byla založena roku 1866. Patří k nejstarším školám svého druhu v Čechách. Její výjimečnost spočívala v tom, že byla první školou tohoto typu v Rakousku, jejímž vyučovacím jazykem byla čeština. Stala se skutečně školou slovanskou – od vzniku do roku 1900 na ní získalo vzdělání 1309 žáků – a to nejen Čechů, ale i Poláků, Srbů, Bulharů.
- Ke škole stále patří i botanická zahrada, která byla v roce 2000 společně s budovou školy prohlášena za kulturní památku.
- Návštěvníci Botanické zahrady mohou obdivovat více než 4 000 druhů rostlin, od teplomilných rostlin, pěstovaných ve sklenících, přes evropské i exotické druhy stromů, až po různé druhy koření a obilovin.
- Zahrada se zabývá projektem, zaměřeným na obdělávání půdy bez použití umělých hnojiv a chemikálií.
Centrum Tábora: Žižkovo náměstí
Tábor byl založen na jaře roku 1420 husity a pojmenován podle hory Thabor u Nazaretu, v dnešním Izraeli. Historické centrum města tvoří Žižkovo náměstí. Po jeho obvodu se nachází řada významných historických a památkově chráněných budov:
- pozdně gotický děkanský kostel Proměnění Páně z roku 1512,
- stará radnice z konce 15. století,
- pozdně gotický Ctiborův dům z roku 1597, ve kterém se nachází matrika.
- Uprostřed náměstí je kašna z roku 1567
- a pomník Jana Žižky z Trocnova z roku 1884.
Zbytky táborského hradu
Hrad, oddělený od města mohutnou hradbou a příkopem, měl v každém nároží jednu věž – pravděpodobně dvě věže s kruhovým půdorysem a dvě s čtvercovým. Zachována zůstala pouze kruhová věž Kotnov s připojenou Bechyňskou branou. Druhá, takřka identická, se nacházela v oblasti dnešní sladovny. Čtvercové (kvadratické) věže se nezachovaly.
K táborskému Jordánu
Ke koloritu Tábora patří Jordán, nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě. Byla vybudována v roce 1492 jako zásobárna pitné vody pro město. Vodní nádrž má plochu asi 50 ha a maximální hloubka činí 14 metrů.
Jordán je v současné době hojně využíván k rekreaci. Volný čas lze strávit na Sluneční pláži či si dopřát oddych na protějším klidném břehu, volně přístupném.
- K Jordánu patří také další přírodní zajímavost, a to 18 metrů vysoký Jordánský vodopád, kterým při vysokém stavu přepadá voda z nádrže do Tismenického potoka.
Švehlův most: Kulturní památka ČR
Švehlův most je silniční most přes řeku Lužnici v západní části Tábora, pod hradem Kotnov, na silnici I/37 směrem na Malšice a Sudoměřice u Bechyně (odtud vpravo směr Bechyně).
„Působivá stavba zajímavého architektonického výrazu, v době svého vzniku s odvážným a výjimečným konstrukčním řešením (subtilní železobetonová konstrukce), postavená v letech 1934 -1935. Most odpovídá pojetí památky podle §2, zákona č.20/1987 Sb. O státní památkové péči,“ uvádí se na serveru pamatkovykatalog.cz/.
Táborský zdravotní okruh
Přímo v Táboře je značen tzv. Táborský zdravotní okruh, který měří 4 km a lze jej zdolat i s výhledy za 75 minut. Trasa má převýšení 119,6 m, vede po 396 schodech, spojuje 31 pamětihodností (Žižkovo náměstí, Pražskou ulici, údolní nádrž Jordán, hrad Kotnov a Bechyňskou bránu, Ctiborův mlýn, řeku Lužnici, Čelkovice a Parkány). Trasa dává možnost podstoupit test zdatnosti podle tabulky.
- Popis trasy a památek lze získat v Infocentru Města Tábor.
Tábor stále tajuplný
Odkud a kam vedou záhadné modré dveře v ochranné zdi, to není jediné tajemství města Tábora. Na mnohé otázky odpoví jedině osobní návštěva města, které nabízí mnohem víc než vzpomínky na husitskou minulost a na hodiny dějepisu v základní škole.