Měna ve Slovinsku

Oficiální měnou ve Slovinsku je euro. Není třeba vozit do Slovinska velkou finanční hotovost, protože v zemi dostatečné množství bankomatů, anebo příležitostí k bezhotovostní platbě. Cenová hladina základního spotřebitelského zboží je podobná jako v Česku. A jako v Česku je podobné, že v turisty navštěvovaných místech je dráž.

Jedna karta místo plné peněženky

Slovinskou měnou je euro, a to od roku 2007, kdy bylo Slovinsko přijato mezi členské státy Evropské unie. Ve Slovinsku je dobrá síť bankomatů a krom toho lze na mnoha místech platit bezhotovostně. Odpadá tedy výměna peněz, respektive velké sumy peněz v peněžence, což přináší značnou bezpečnostní úlevu.

Než se turista vydá na cestu do Slovinska, měl by informovat ve své bance, jaké bude mít účtované poplatky za využití bezhotovostní karty v zahraničí (poplatky za výběr, poplatky za bezhotovostní platbu. Některé v Česku působící bankovní domy umožňují svým klientům zahraniční operace bez poplatků). Před cestou je také vhodné pojistit si bankovní kartu proti ztrátě a neoprávněným výběrům. To se opravdu vyplatí.

Pár drobných mít v kapse

Pro menší „kapesné“ se hodí vyměnit koruny za eura v nižších nominálních hodnotách (eurovky i nějaké mince). Hodí se třeba na poplatky na WC, na parkovné, nápoje u stánků, vstupy na památek, pouliční stánky s občerstvením nebo se suvenýry. Kde to lze, je nejlepší platit kartou.

Ceny ve Slovinsku

Ceny zboží a služeb ve Slovinsku jsou přibližně stejné jako v České republice. Návštěvníci Slovinska mají někdy dojem, že je “ v Česku levněji“. Je však třeba srovnávat srovnatelná místa. Když se bude člověk pohybovat v českých turisticky atraktivních místech nebo na akcích s velkou návštěvností, zaplatí stejně nebo i víc, než v turistických centrech Slovinska.

Bankovní systém ve Slovinsku

„Centrální slovinská banka, Banka Slovenije (BS), byla založena zákonem o centrální bance v roce 1991. BS je veřejnoprávním subjektem, nezávisle disponujícím svými aktivy. V souvislosti se zavedením EUR se BS řídí ustanoveními Evropské centrální banky (ECB) a Evropského systému centrálních bank (ESCB).

V současnosti ve Slovinsku působí 16 bank a spořitelen. Bankovní sektor je relativně koncentrovaný, dominují v něm dva bankovní domy: Nová lublaňská banka (NLB) a Nová kreditní banka Maribor (NKBM), které společně obhospodařují přes 41 % veškerých bankovních aktiv v zemi. Belgická KBC disponuje 31% podílem v NLB, NKBM nedávno koupil investiční fond Apollo Global Management, LLC.

Největší banka ve Slovinsku je z velké části ve vlastnictví státu (NLB 33 %). Menší banky již byly alespoň částečně privatizovány. Přibližně polovinu z nich koupili domácí akcionáři a další čtvrtina je buď vlastněna, nebo kontrolována zahraničním kapitálem. Francouzská společnost Societé Genérale koupila banku SKB, Banka Koper byla koupena italskou Intesa San Paolo. Specifické postavení má SID banka (ve 100% vlastnictví státu), zaměřující se na podporu vývozu a s tím spojených pojišťovacích operacích.“
Zdroj: Portál MZV ČR

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno