Bez vodního melounu (Citrullus lanatus ) si asi nedokážeme představit léto. Nejlepší je vychlazený, při jeho konzumaci se napijeme i najíme zároveň. Milují ho už nejmenší děti. Z 92 procent je tvořený vodou, jeho dalšími složkami jsou vitamíny a minerály. Meloun se může pochlubit svou antioxidační aktivitou. Antioxidanty jsou látky, které zpomalují proces stárnutí a inhibují vývoj rakovinných buněk. Důležitý je také obsah citrulinu – to je aminokyselina, která podporuje srdeční funkci, urychluje proces regenerace svalů u sportovců a spoustu dalších funkcí.
Varianty melounu
Vodní meloun je nejchutnější v létě, kdy je jeho sezóna. Výhodou je také to, že v tomto období je jeho cena nízká. Dostupný je meloun hned v několika variantách. Sladkou červenou dužinu si můžete užít klasickou se semínky, existují ale také bezsemenné varianty, které ocení děti a odpůrci drobných černých peciček. Někteří lidé tvrdí, že bezsemenný meloun není tolik šťavnatý a chutný, jako ten se semínky. Meloun pochází původně z jižní Afriky, ale dnes už se pěstuje po celém světě. Pro svůj růst potřebuje dostatek slunce, tepla a vody.
Močopudné účinky melounu
Meloun dokáže zavodnit celý organismus. Navíc má močopudné účinky, takže se doporučuje při onemocnění ledvin a infekcích močových cest. Kromě toho ale působí příznivě na celý trávicí systém a urychluje metabolismus.
Meloun pro zdraví srdce
Meloun obsahuje aktivní složky, které jsou přínosem pro kardiovaskulární systém člověka. Obsahuje například látky, které regulují hladinu triglyceridů v krvi, čím udržují normální srdeční tlak. Díky tomu dochází k prevenci vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
- Příkladem jsou například karotenoidy, což jsou antioxidanty, kterým vděčí meloun za svou červenou barvu dužiny. Jedním z karotenoidů je lykopen, ten se podílí na snížení oxidace cholesterolu, čímž snižuje tlak v žilách a tepnách. Lykopen také snižuje riziko rakoviny, zejména rakoviny prostaty. 100 g čerstvého červeného melounu obsahuje 4532 μg lykopenu, zatímco rajče, které se nejčastěji doporučuje lidem s onemocněním srdce, pouze 2573 μg. Avšak pozor: čím je meloun světlejší, tím méně karotenoidů obsahuje.
- Vitamín A a C, které jsou v melounech taktéž obsaženy, se podílí na snižování krevního tlaku.
- Draslík pomáhá při rychlejším vylučování sodíku z těla. V konečném důsledku tak působí proto vzniku vysokého krevního tlaku.
- Hořčík zase zlepšuje pružnost cév. To je důležité pro volný průtok krve. Kromě toho zabraňuje poklesu hladiny draslíku a zvýšení sodíku v těle.
- Citrulin se v těle mění na L-arginin, což je aminokyselina, která zvyšuje hladinu oxidu dusnatého a způsobuje uvolnění cév.
Meloun pro kojící matky
Za zmínku stojí také pozitivní vliv melounů na laktaci. Jeho spotřeba může pomoci zvýšit produkci mléka a zlepšit jeho kvalitu.
Využití melounu
Vůně melounu je pro nás natolik příjemná, že ji přidáváme do různých potravin, jako jsou například žvýkačky, nápoje, bonbony. Kromě toho můžeme melounovou vůni najít také v řadě kosmetických prostředků. Už jen vůně melounu na nás totiž působí osvěživě. Jeho obrázky můžete najít také na různých druzích oblečení – většinou letního oblečení, jako jsou plavky, trička, šaty, nebo také plavací kruhy a další letní vybavení.
Vitamíny a minerály
Meloun neobsahuje žádné závratné množství vitamínů, ale jejich význam nelze zapomínat. Nejvíce zastoupen je vitamín C (který patří mezi opravdu silné antioxidanty. Dále pak je to vitamín A, který je důležitý pro zdravý zrak – a právě ten je v létě namáhán (silné slunce, chlorovaná voda, sladkovodní voda plná nečistot, létající písek na pláži atd.). Důležitý je také obsah vitamínu B – konkrétně se jedná o B1, B2, B6. Z minerálů jmenujme draslík, měď, železo, hořčík, vápník, fosfor a mangan.
Meloun v kuchyni
Nejčastěji konzumujeme meloun jen tak: nakrájíme jen na čtvrtiny a poté na plátky nebo pro děti můžeme vyřezat různé tvary, například hvězdičky. Jinak se meloun dá použít ve studené kuchyni na přípravu ovocných ale i zeleninových salátů. V teplé kuchyni se téměř nevyskytují. Vařením totiž ztrácí své nejlepší vlastnosti: křehkost a vodnatost. Vzhledem k tomu, že vychlazený meloun dokáže snížit tělesnou teplotu, jeho zahřívání se ani nedoporučuje.
Co se semeny melounu?
Pokud jste nezvolili bezsemennou variantu budete se potýkat s množstvím malých černých semínek. Navzdory tomu, že je spousta lidí vyplivuje, není třeba se obávat jejich škodlivosti. Spíše naopak. Semínka melounu mají protizánětlivé a analgetické vlastnosti, a jsou také doporučovány pro bakteriální a plísňové infekce a kožní onemocnění. Semena také pomohou lidem, kteří bojují se zácpou.
Melounová limonáda
Pokud toužíte po tom, aby byl meloun ještě více osvěžující, můžete si z něj připravit limonádu. Meloun oloupejte a nakrájejte na kousky (například o velikosti kostek ledu). Zbavte je semínek a smíchejte s citronovou šťávou. V malém hrnci rozpusťte cukr ve vodě a přiveďte k varu. Postupně přidávejte kousky melounu a důkladně promíchejte. Slijte přes sítko nebo jemné plátýnko a podávejte vychlazené. Druhou možností je zmrazit kousky melounu a přidat je do oslazené vody.
Melounový salát
Na přípravu si připravte asi 1,5 kg dužiny melounu: zbavte ho zelených částí a nakrájejte na kostičky velikosti sousta. Dejte jej do velké salátové mísy a přidejte 200 g feta sýra, který jste nakrájeli na o něco menší kostičky než meloun. Přidejte 1 hrst černých oliv, které jste rozpůlili nebo nakrájeli na kolečka. Vmíchejte hrst mátových nebo petrželových listů (nakrájených na jemno) a 1 najemno nakrájenou červenou cibuli. Zastříkněte olivovým olejem a balsamicovým octem a podávejte.
Melounový salát s krevetami
Nakrájejte 1 malou červenou cibuli na jemno a smíchejte ji s 1 stroužkem utřeného česneku, šťávou z 1 limetky, 1 malou chilli papričkou nakrájenou na jemno, 1 lžící rýžového octa, 1 lžičkou třtinového cukru, solí a pepřem. Nechte 10 minut marinovat. Mezitím si nakrájejte 1 meloun a 1 avokádo na kostičky. Přidejte k nim hrst koriandrových listů (nakrájených na jemno) a vše vmíchejte k marinované cibuli. Pořádně promíchejte. Nakonec ještě dejte 200 g vařených krevet.