Melatonin je hormon, který se výrazně podílí na regulaci spánku a řízení celoročního rytmu. Pokud mají jedinci problém s nespavostí, velmi často je to způsobeno právě nízkou hladinou tohoto hormonu. Může být doplňkem stravy, u nás je však veden jako lék. K čemu je potřeba a má nežádoucí účinky?
Melatonin je látka, kterou najdeme v lidském těle, ale také u celé řady jiných organismů. Hladina melatoninu je závislá na střídání světla a tmy. Pokud máte problémy se spánkem, měli byste jít spát nejpozději v deset večer. Podle výzkumů se totiž za tmy tvoří melatonin v největší míře mezi 22. a 3. hodinou ráno. Melatonin patří mezi vůbec nejdůležitější regulátory spánku a jeho nedostatek se tak velmi výrazně projeví. Náš organismus je jasně nastavený na noční spánek ve tmě, proto již mnohé studie potvrdily, že osoby, které pracují v noci ve světle, mají větší riziko vzniku rakovin různého typu.
Funkce melatoninu
Hormon melatonin je pro správnou funkci lidského organismu nesmírně důležitý. Jeho nedostatek má za následek celou řadu problémů, je proto důležité zajistit kvalitní spánek, eventuálně jej dodat pomocí pravidelné konzumace rýže, ovesných vloček, banánů či rajčat. Jaké jsou jeho hlavní funkce a účinky?
Kvalitní spánek
Melatonin je nejčastěji skloňován v souvislosti s kvalitním spánkem. Pomáhá totiž synchronizovat denní a noční režim, navíc také správně „naladí“ organismus na letní či zimní období. Pokud se melatonin nachází v krvi v nedostatečném množství, projeví se to nespavostí. To se týká především starších osob, u kterých se melatonin vytváří v menší míře.
Antioxidační účinky
Je prokázáno, že melatonin vyniká svými antioxidačními účinky. Pomáhá tak ničit nebezpečné volné radikály a předejít závažným onemocněním. Z hlediska schopnosti antioxidace je na tom dokonce lépe než vitamín E, který bývá označován za „antioxidační bombu“.
Podpora imunity
Máte oslabený imunitní systém a trpíte často nachlazení, chřipkami apod.? Doplnění melatoninu vám může pomoci podpořit imunitní systém. To je také důvod, proč je kvalitní spánek prevencí před nemocemi.
Zpomalení procesu stárnutí
Zvýšený příjem melatoninu vede k celkovému zlepšení kondice, ale také ke zpomalení procesu stárnutí. Omezuje vyčerpanost a zajistí zdravější vzhled pleti a pokožky.
Melatonin jako lék
Vzhledem k tomu, že je melatonin lékem, je v České republice k dostání jen na předpis. Často se to obchází dovozem doplňků stravy ze zahraničí, kde je volně dostupný. Melatonin se jako lék používá při problémech s nespavostí. Pomáhá seřídit biologické hodiny, proto jej užívají ti, kteří často cestují mezi několika časovými pásmy a kterým se denní a noční cyklus neustále mění. Hojně je užívaný také mezi piloty. Je důležitým lékem pro slepce, kteří mohou mít díky absenci rozlišovacích schopností světla a tmy s jeho přirozeným tvoření problém.
Nežádoucí účinky melatoninu
Příjem melatoninu jaké léku může při nesprávném použití vést k nežádoucím účinkům. Sám o sobě je melatonin totiž prakticky neškodný, nevykazuje toxicitu. Jedinými obecnými nežádoucími účinky jsou možné bolesti hlavy nebo svědění. Pokud však bude melatonin jako lék užíván nepravidelně, v nadměrných dávkách a ve špatnou dobu, může naopak dojít k celkovému rozkolísání denního a nočního rytmu. Některé výzkumy jako možné nežádoucí účinky uvádí i snížení teploty těla či zrychlení srdeční činnosti. Melatonin tak není vhodným lékem pro kardiaky, ale také pro děti a lidi, trpící onemocnění ledvin nebo jater.