Měď v potravinách

Měď patří mezi esenciální prvky, které jsou v jistém množství pro lidský organismus nezbytné. Denně bychom měli přijmout 2 až 5 mg mědi. Měď má v organismu velmi důležité úkoly, proto se její nedostatek projevuje různými zdravotními problémy od chudokrevnosti po vypadávání vlasů. Pojďme se zaměřit na to, v jakých potravinách se měď nachází v dostatečném množství.

Měď

Než se pustíme do představení potravin bohatých na obsah mědi, měli bychom si říct, proč je tento prvek pro lidský organismus tak důležitý. Měď pomáhá chránit naše tkáně před poškozením. Jeho nedostatek je častou příčinou chudokrevnosti. Tento prvek pomáhá také při tvorbě kolagenu a elastinu. Jedná se o základní bílkoviny kostí i kůže. Měď ovlivňuje i hladinu cholesterolu a preventivně působí proti vzniku osteoporózy. Prvek podporuje celkovou činnost nervového systému, podporuje imunitní systém i metabolismus cukrů. Je tak jasné, že nedostatek se projeví různými zdravotními problémy. Naštěstí se měď nachází v potravinách v poměrně velkém množství, takže jeho nedostatek u nás není tak rozšířený. Pokud vás ale přece jen nedostatek trápí, měli byste jít tyto potraviny:

Hovězí játra

JátraVelmi velké množství mědi se nachází v hovězích játrech. Ve 100 gramech obsahují až 14 g železa, což je několikanásobek denní doporučené dávky. Játra jsou dále bohatým zdrojem železa, bílkovin, lecitinu, zinku či vitamínů A, B či D. Játrům by se měli vyhýbat lidé, které trápí zvýšená hladina cholesterolu.

Slunečnicová semínka

Poměrně velké množství mědi se nachází také ve slunečnicových semínkách. Pokud během dne sníte několik hrstí semínek, naplníte tím doporučenou denní dávku mědi. Slunečnicová semínka navíc obsahují až 49 % kvalitního zdravého tuku, vitamín E, vitamíny B, hořčík nebo železo. Dostatek mědi byste našli také v mandlích a dalších oříšcích.

Další potraviny

Z hlediska obsahu mědi vedou hovězí játra, na druhém místě jsou slunečnicová semínka. Určité množství mědi ale najdete i v dalších potravinách, zmiňme například čočku a další luštěniny, hořkou čokoládu, sušené ovoce, chřest nebo houby. Vysoký obsah mědi se nachází v potravinách mořského původu. Odborníci na výživu ale radí to ani s mořskými plody a rybami nepřehánět, a to právě kvůli vysokému obsahu mědi, který může mít při předávkování i negativní dopady na lidské zdraví. Konzumace ryb je však v našem prostředí spíše nedostatečná, takže se toto upozornění týká minimální části populace.

Pokud potřebujete dodat svému tělu železo, zvyšte konzumaci jater, do jídelníčku zařaďte luštěniny, oříšky či houby. Uvidíte, že hladina tohoto prvku rychle poroste. Řešením je také užívání potravinových doplňků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno