Pokud máte záhon s mátou, pak pravděpodobně každý rok řešíte, jak si tuto bylinku uchovat co nejdéle. Čerstvá i sušená máta se hodí na přípravu čaje. Avšak sušením vytáhnete z máty její sílu a také spoustu léčivých účinků. Mátu je možné také zamrazit, ideálně ve formě na led, zalitou vodou. Takto získáte mátové ledové kostky, ideální do letních nápojů. Ten nejlepší způsob, jak zpracovat velké množství máty je příprava mátového pesta.
Co je vlastně pesto?
Svůj původ má pesto v italské kuchyni. Může se připravovat z různých druhů bylinek, které se rozemelou s dalšími ingrediencemi, jako je například olivový olej, parmazán, piniové oříšky. Pesta se používají jako omáčky na těstoviny. Klasické je bazalkové pesto (pesto ala genovese), které se skládá z bazalky, extra panenského olivového oleje, parmazánu, piniových oříšků, česneku a soli. Tradičně se připravuje rozemletím v keramickém nebo mramorovém hmoždíři.
Mátové pesto má jednoduchou přípravu
Na přípravě mátového pesta není nic jednoduchého. Vyrábí se obdobným způsobem, jako klasické bazalkové pesto a podobné má i použití. Můžete jej využít na těstoviny, s pečenou zeleninou nebo dokonce s pečeným masem. Velice dobře se snoubí zejména s jehněčím masem! Chuť mátového pesta je svěží, za což vděčí právě této bylince. Při výrobě mátového pesta je důležité nepřehnat to s množstvím máty, protože pak je jeho chuť příliš silná.
Příprava mátového pesta
Zde je výčet všech ingrediencí, které budete potřebovat (u bylinek používáme pouze listy, nikoli stonky či dokonce květy):
- 1,5 šálku máty,
- 1 šálek bazalky,
- 1 stroužek česneku,
- ¼ šálku pražených piniových oříšků,
- 1 špetka chilli vloček,
- 1-2 lžíce citronové šťávy (čerstvé),
- sůl a čerstvě mletý pepř dle chuti,
- 2 lžíce vody,
- ¼ šálku panenského olivového oleje.
Jednoduše vložte všechny ingredience do mixéru a mixujte na požadovanou hustotu. Možná bude zapotřebí přidat trochu vody, abyste dosáhli správné konzistence. Vodu přidávejte po lžících – jednu po druhé, dokud nedosáhnete požadované hustoty. Můžete úplně na kaši nebo si nechte větší kousky. Pokud chcete postupovat tradičněji, třete mátové pesto v hmoždíři. Je to pracnější a rozdíl přitom není tolik patrný.
Mátovo-petrželkové pesto
Chcete-li ještě něco trochu jiného, zkuste spojit mátu a petrželku dohromady. Budete překvapeni, jak dobře to chutná! Příprava je velice jednoduchá – vše vložit do mixéru, k tomu lžíci vody a mixovat. Pokud směs nepůjde dobře rozmixovat, přidejte další lžíci vody (a popřípadě další a další…). Zde jsou potřebné ingredience:
- 2 šálky máty,
- 1 šálek petrželky,
- ¼ šálku pistácií (solených, pražených),
- 2 lžíce citronové šťávy,
- 2 lžíce strouhaného parmazánu,
- 1 stroužek česneku (utřený),
- ¼ šálku olivového oleje,
- 4-6 lžic vody.
Veganské mátové pesto
Veganská verze mátového pesta je velice snadná: v receptu vynechejte parmazán (či jiný sýr). Příprava se neliší. Pokud toužíte po krémové chuti, můžete přidat trochu lahůdkového droždí.
Jak dlouho pesto vydrží?
Pesto skladujeme v lednici, kde vydrží tři až čtyři dny ve vynikající formě. I po této době ho můžete ještě konzumovat, počítejte ale s tím, že jeho chuť bude slabší a ani barva už nemusí být tak svěží. Ale nebojte se, mátové pesto se hodí na celou spoustu receptů! Pokud si přece jen nejste jisti, zda to stihnete, můžete přebytek pesta zamrazit. Ideální je naplnit pestem formu na ledové kostky, takto budete mít pesto „naporcované“. A připravené k použití. Pokud nevěříte zamrazování sýra, můžete si takto do zásoby připravit veganskou verzi mátového pesta (bez lahůdkového droždí).
Jak použít mátové pesto?
Můžete ho přidat do těstovin, na pečenou kořenovou zeleninu, k jakémukoli jehněčímu masu, namazaný na chleba, na upečenou pizzu, na sendviče a panini, v hamburgerech nebo jako dip k syrové zelenině. A to je jen několik tipů.
Jak zabránit hnědnutí pesta?
Pokud bude mít pesto přístup ke vzduchu, tak jeho povrch zhnědne. Konzumovat jej asi nebudete chtít, vyhodit vždy horní část pesta je plýtvání. Naštěstí existují možnosti, jak tomu zabránit. Samotné víčko na sklenici bohužel nepomůže, i když je velice vhodné pesto udržovat v uzavíratelné sklenici. Aby nezhnědlo, zakápněte jeho povrch olivovým olejem. Pokud ale nechcete pesto ředit dalším olejem, položte kousek plastového sáčku rovnou na povrch pesta.
Mátové pesto a jeho obměny
Recepty na mátové pesto se mohou lehce měnit v závislosti na použitých ingrediencích. S čím můžete v rámci receptu hýbat?
- Oříšky – originální pesto volá po piniových oříšcích, ty se ale mohou prodávat poměrně draze. Proto můžete sáhnout po jiných oříšcích – například po pistáciích, jako jsme to udělali u mátovo-petrželkového pesta. Zvolit můžete také kešu nebo třeba mandle či vlašské ořechy.
- Bez parmazánu – pokud zrovna nemáte po ruce parmazán, můžete si pesto připravit zcela bez sýru. Bude mít lehčí příchuť (a méně kalorií).
- Více máty – pokud milujete mátu, přidejte jí do pesta větší množství.
- Česnek – pokud jej nemáte rádi, můžete jej v receptu nahradit za něco podobného. Vhodné jsou například chilli vločky nebo chilli paprička (v rozumném množství). Nemáte-li po ruce čerstvou, zkuste kajenský pepř.
- Kapka medu – chcete-li trochu zjemnit chuť, můžete do pesta přidat kapku medu. Budete se divit, co to udělá!
Je možné pesto tepelně upravovat?
Pesto můžete natřít na pizzu, bagetu nebo lasagne, které následně budete zapékat. Tepelná úprava pesta je možná, počítejte ale s tím, že přicházíte o příznivé účinky bylinek. Tepelná úprava by měla být co nejkratší.