Mangostan

Mangostana lahodná – lidově řečeno „mangostan“ – je tropickým stromem, který pochází z Indonésie a v současné době je pěstován v Africe, Karibiku, Austrálii i Jižní Americe. Právě z poslední jmenované oblasti jsou plody mangostanu dováženy do Evropy. V malé míře se produkty z mangostanových plodů vyskytují i v Česku.

Plody mangostanu a jejich přínos

Pěstování mangostanových plodů není úplně jednoduchým procesem, jde totiž o plodinu náročnou na klimatické podmínky a hlubokou propustnou půdu. Roste především v tropech a k první sklizni u stromů dochází až po 8 letech od zasazení.

Mangostanové plody mají bobulovitý tvar a v průměru měří zhruba 7 centimetrů. Pod červenofialovou slupkou se schovává bílá dužina rozdělená do 4 – 8 dílků, které obsahují jadérka. Plody obsahují velké množství xanthonů – antioxidantů, které působí proti mnohým potížím organismu. V současné době známe zhruba 200 různých xanthonů, právě mangostanové plody přitom obsahují rovnou 40 z nich. Dále jsou tyto plody bohaté také na bílkoviny, vitamín C a vápník.

Díky opravdu pestrému a bohatému složení se plody mangostanu v různých podobách využívají pro:

  • Léčbu tuberkulózy a malárie
  • Léčbu zánětů uší, nosních sliznic a dýchacích cest
  • Hojení ran a léčení kožních problémů
  • Boj se střevními potížemi a se záněty močového měchýře
  • Léčení depresí (látky obsažené v plodech mangostanu regulují hladinu serotoninu a tryptofanu v krvi a tím pomáhají snižovat napětí)
  • Výrobu přírodních antibiotik

Dužina má šťavnatou chuť, díky které se z ní posléze vyrábějí zejména kompoty, marmelády, pyré či fresh koktejly. Zvláště u obyvatel zemí, kde mangostan roste, je obvyklá také domácí výroba krémů a mastí, které mají blahodárné účinky při léčení kožních potíží. Ještě oblíbenější je pak příprava čaje, který vzniká z kůry mangostanu a pomáhá při průjmu a při potížích s močovými cestami či bolestivou menstruací.

Dostupnost plodů mangostanu v Česku

Mangostanové plody se využívají především v tradiční medicíně na území Asie – v Thajsku, Číně, Indii, Malajsii, na Filipínách a ve Vietnamu. V České republice jsou plody dostupné zejména v podobě různých pyré a šťáv, bohužel často za nepříliš příznivou cenu. Konkrétně lze koupit například:

  • Mangostanové pyré (0,5 l za 394 Kč) v e-shopu Biomana.cz, který doporučuje užívat 25 ml tohoto pyré denně po dobu 2 až 3 měsíců.
  • Mangostanovou šťávu (0,5 l za 362 Kč) v e-shopu Lékárna.cz, který doporučuje totožné užívání jako Biomana.
  • Mangostanový čaj (20 sáčků za 42 Kč) v e-shopu Lékárna.cz, výrobcem je firma Vitto Tea Board.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno