Mandle patří k nejoblíbenějším oříškům na celém světě. Je to zřejmě kvůli tomu, že chutnají skvěle a dají se použít do slaných i sladkých receptů. Můžete je jíst ve slupce i blanšírované. V obchodech je koupíte vcelku, oloupané, nakrájené na nudličky či tenké plátky, nebo dokonce ve formě mandlové mouky. Tou můžete nahradit klasické mouky, které obsahují lepek. Mandlová mouka je také zásadní surovinou pro výrobu tradičních francouzských makronek.
Co jsou mandle?
Mandle rostou na stromě, který známe jako mandloň obecná. Pochází ze severní Afriky a západní Asie. Obsahují velké množství vitamínů, zejména vitamínu B2 a E. Kromě toho jsou bohaté také na vlákninu, která je prospěšná pro celý náš trávicí systém.
Oříšky a hubnutí
Pokud hubnete, neměli byste se zcela vzdávat veškerých tuků. Existují totiž vitamíny, které jsou rozpustné pouze v tucích (A, E, D, K). Aby došlo k jejich vstřebávání je zapotřebí v těle určité množství tuku mít. Namísto nezdravých variant tuků se zaměřte na ty zdravé, mezi které patří právě oříšky. To, že jsou zdravé, ale neznamená, že byste si jich mohli dopřát, kolik chcete. Pořád totiž mají poměrně vysokou kalorickou hodnotu a hlavně: jsou to tuky! Ideální je, pokud denně sníte malou hrstku ořechů, ovšem těch nesolených a nepražených.
Mandle v těhotenství
Kromě toho, že jsou mandle zdrojem zdravých tuků, jsou pro těhotné ženy vhodné ještě z jiného hlediska. Snižují nevolnost a pocity pálení žáhy v těhotenství. A to je dobré pro celkové zvýšení pohody a zdravotního stavu nastávající maminky. Navíc je konzumace mandlí vhodná také pro zmírnění stresu. A pohoda maminky je důležitá také pro pohodu miminka. Kromě toho obsahují mandle taktéž kyselinu listovou, která je důležitá pro vývoj plodu.
Kardiovaskulární choroby a mandle
Na základě provedených studií vyšlo najevo, že pravidelná konzumace mandlí vede ke snížení rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Mandle pomáhají snížit vysoký krevní tlak a zlepšit stav cév, což vede k lepšímu krevnímu oběhu. Taktéž snižují LDL („špatný“) cholesterol a tím i riziko vzniku infarktu.
Nutriční obsah mandlí
Ve 100 g mandlí (syrových blanšírovaných, ale nepražených a nesolených) je obsaženo 579 až 590 kalorií. Mandle obsahují poměrně vysoké množství bílkovin (21,4 g ve 100 g mandlí), takže jsou zajímavou alternativou pro vegany a vegetariány. Asi polovinu hmotnosti (52,5 g) tvoří tuky. Sacharidy jsou zastoupeny v množství 21,55 g a vláknina 12,5 g. Z vitamínů jmenujme vitamíny skupiny B (thiamin, riboflavin, niacin, kyselina listová), vitamín E, A a minerály, jako je vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek a další.
Je amygdalin v mandlích jedovatý?
Na trhu kromě běžně dostupných sladkých mandlí najdete také hořké mandle (A. communis var. Amara Focke), které obsahují amygdalin – látku, která v těle uvolňuje potenciálně smrtelný kyanovodík (kyselinu prusovou). Může konzumace hořkých mandlí vést k otravě kyanovodíkem? Podle vědců konzumace hořkých mandlí v mírném množství nepředstavuje zdravotní riziko. Je dobré vědět, že jedovaté vlastnosti amygdalinu (vitamin B17) využívají někteří maloobchodníci, kteří inzerují hořké mandle jako lék na rakovinu.
Mandle v kuchyni
Mandle si užijeme jen tak, jako zdravou svačinku. Přidat je ale můžete do různých produktů, zejména do domácího müsli, do jogurtů, koláčů a dalších pečených výrobků, na pečení vánočního cukroví či proslulých francouzských makronek. Použít je můžete také při přípravě smoothie a různých sladkých i slaných pokrmů. Skvěle doplní sýrové pomazánky nebo zeleninové saláty, používají se také ve vařených pokrmech, například s rýží a další zeleninou. Níže jsme se zaměřili spíše na slané recepty, které jsou u nás méně obvyklé.
Jarní chřestový salát
Mandle lze použít i v salátech. Připravte si asi 500 g zeleného chřestu, který nakrájejte na dvoucentimetrové kousky. Vařte je v osolené vodě asi 7 minut (hlavičky chřestu postačí povařit cca 4 minuty, můžete je tedy do hrnce přidat později). Poté slijte a dejte do mísy. Přidejte 2 rajčata nakrájená na osminky a zakryjte alobalem. Mezitím si to mixéru dejte tyto ingredience: 3 lžíce jablečného octa, ¾ lžičky worcesterské omáčky, 1/3 šálku cukru, 1 lžíci čerstvé cibule, ½ lžičky soli a ½ lžičky sladké mleté papriky. Mixujte a v průběhu mixování po malém pramínku vlijte 1/3 šálku řepkového oleje. Takto připravený dresink vmíchejte k chřestu. Podávejte ozdobené 1/3 šálku mandlí nakrájené na tenké plátky. Chcete-li, můžete přidat také 1/3 šálku plísňového sýru.
Mandlové crostini se šunkou a sýrem
Crostini jsou něco mezi českými chlebíčky a jednohubkami. Podávat je tedy můžete hostům nebo si je dát na večeři. 1 dlouhou francouzskou bagetu nakrájejte na plátky (vyjde to tak na 36 plátků, takže pokud chcete méně, můžete si koupit středně velkou bagetu). Tyto plátky rozložte na plech vyložený pečícím papírem a pečte na 200 °C do zlatova (trvá to asi 8 minut). Mezitím si připravíme směs na crostini: smíchejte 2 šálky strouhané goudy, 2/3 šálku majonézy, 100 g slaniny nakrájené na drobné kostičky. 1 jarní cibulku rozdělte na bílou a zelenou část. Bílou část nakrájejte najemno a vhoďte do směsi na crostini. Promíchejte a tuto směs rozdělte na opečené plátky bagety. Znovu pečte, asi 8 minut. Mezitím si ½ šálku mandlí nakrájených na plátky nasucho opražte. Ozdobte jimi spolu se zelenou částí jarní cibulky (nakrájené na kolečka) hotové crostini a ihned podávejte.