Mandarinky

Mandarinky patří k nejoblíbenějším citrusům vůbec. Jsou z čeledi Rutaceae a původem pochází pravděpodobně z jihovýchodní Asie. Na západ (až ke Středomoří) se rozšířili spolu s obchodními cestami. Ovoce se pěstuje v subtropických oblastech starého i nového světa, zejména v jižní Evropě a na jihu Spojených států. Jemná, šťavnatá a chuťově bohatá dužina je bohatá na vitamín C. Olej extrahovaný z voňavé kůže mandarinky je charakteristickou složkou několika příchutí a likérů.

Mandarinka

Druhy mandarinek

Pod souhrnným názvem „mandarinka“ vnímáme hned několik různých druhů pocházejících z různých kultivarů stromů. Mezi nejznámější odrůdy mandarinek patří tyto:

  • Mandarinka obecná (Citrus reticulata).
  • Satsma (Citrus unshiu) – jedná se o původní druh mandarinky.
  • Středomořské nebo také středozemní mandarinky ( Citrus deliciosa) – pochází z jihovýchodní Asie.
  • Královské mandarinky (Citrus x nobilis nebo také Citrus aurantium) – jedná se o křížence, který pochází z Vietnamu, kde je znám jako cam sành.
  • Klementinka (nebo také mandarinka klementina) – jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších odrůd se může pyšnit tím, že dužina obvykle neobsahuje pecky. Je to kříženec různých druhů. Tato mandarinka se dobře loupe a dílky je snadné od sebe oddělit.
  • Tangerinka – tento druh vznikl jako kříženec mandarinky a pomeranče. Jeho nevýhodami je to, co je u klementinek výhodou. To znamená, že obsahuje pecky, jde obtížně oloupat a dílky není tak snadné od sebe oddělit. Jejich původ je v marockém městě Tanger – odtud také jejich název.
  • Mandora – taktéž kříženec mezi pomerančem a mandarinkou. Svůj původ má zřejmě v Jamajce. Kůra je tenčí, než u klementinky, a poměrně špatně se loupe. Obsahují také spoustu semen. Jejich výhodou je ale to, že bývají dostupné poté, co klasickým mandarinkám končí sezóna.

Mandarinka

Mandarinkovník

Tento strom má štíhlé větvičky a lesklé kopinaté listy (ve tvaru kopí). Produkuje bílé květy s pěti lístky, které omamně voní. Ovoce je na obou koncích mírně zploštělé a má volnou oranžovou slupku a snadno oddělitelné segmenty. Strom dorůstá výšky obvykle kolem tří metrů, v ideálních subtropických podmínkách může ale dosahovat i více než dvojnásobné výšky. Ve srovnání s pomeranči jsou mandarinky menší, obsahují více vody a naopak méně kyselin a cukru. Mandarinky mají ve srovnání s jinými druhy ovoce relativně nízký obsah sacharidů.

Kolik mandarinek můžete sníst?

Množství, které si dáte je zcela na vás. Při konzumaci mandarinek vám nehrozí žádné zdravotní problémy ani tehdy, když jich sníte velké množství najednou (pravděpodobná je ale bolest břicha). Vzhledem k jejich velikosti je ale velice snadné se jich přejíst. Pokud jíte mandarinky samostatně, udržujte svou porci na maximu přibližně jedné až dvou, zvláště pokud sledujete příjem sacharidů.

Mandarinky v kuchyni

Nejlépe si mandarinky vychutnáme jen tak, syrové. Vzhledem k jejich výrazné chuti a krásné struktuře je ale můžete využít na ozdobu nejrůznějších jídel, zejména dezertů. Můžete je odšťavnit nebo je začlenit do ovocného salátu. Nebo zkuste následující recept.

Mandarinka

Citrusový salát s krevetami

Budete potřebovat asi ¼ hrnku suchého čiroku, který uvařte podle návodu na obalu. Mezitím si můžete připravit marinádu na krevety. Smíchejte 2 lžíce citronové šťávy, ½ lžíci vody, 1 lžičku strachy, 1 lžičku sójové omáčky a ½ lžíce medu. Nyní si připravte pevný sáček, do kterého umístíte 12 velkých krevet. Zalijte je připravenou marinádou a nechte asi 20 minut odležet v lednici. Mezitím si připravíme saláte: smíchejte polovinu plechovky černých fazolí, ½ červené papriky a přepůlená cherry rajčata (asi dvě velké hrsti). Přidejte tři hrsti míchaných salátových listů a promíchejte. Nyní si připravíme dresink: 2 lžičky olivového oleje smícháme s 2 lžícemi pomerančové šťávy, 1 lžičkou dijonské hořčice, ¼ lžičkou soli a špetkou pepře. Dresink a salát smíchejte a přidejte také uvařený čirok. Dejte chladit do lednice. Nyní si uvaříme krevety: smažíme je na olivovém oleji asi 2 minuty z každé strany. Krevety podáváme s vychlazeným salátem.

Nutriční informace

V jedné malé mandarince o hmotnosti cca 74 g se nachází následující:

  • 40 kalorií,
  • 0,2 g tuku,
  • 1,5 mg sodíku,
  • 10,1 g sacharidů, z toho 8 g cukru,
  • 1,3 g vlákniny,
  • 0,6 g bílkovin.

Mandarinky

Sacharidy

Většinu sacharidů tvoří zdravé cukry: fruktóza, glukóza a sacharóza. Jedna malá mandarinka obsahuje 5 % vaší denní potřeby vlákniny. Vláknina v mandarinkách, stejně jako v ostatních citrusových plodech, je rozpustná, takže je užitečná pro zpomalení trávení. Rozpustná vláknina také pomáhá stabilizovat hladinu glukózy v krvi a snižovat hladinu cholesterolu. Mandarinky mají nízký glykemický index 47. Glykemická zátěž jedné mandarinky se odhaduje na 3.

Tuky

Mandarinky mají velmi nízký obsah tuku a obsahují zanedbatelné množství mononenasycených, polynenasycených a nasycených mastných kyselin.

Bílkoviny

Mandarinky mají nízký obsah bílkovin a obsahují jen malé množství esenciálních a neesenciálních aminokyselin, přičemž kyselina asparagová se nachází v nejvyšším množství.

Vitamíny a minerály

Jedna malá mandarinka poskytuje 34 % denního příjmu vitamínu C. Získáte také 10 % denního příjmu vitaminu A. V mandarince je malé množství thiaminu, vitaminu B6 a kyseliny listové. Mandarinky obsahují malé množství minerálů včetně draslíku, vápníku, hořčíku a železa. Strava bohatá na draslík snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Vápník je důležitý pro zdravé kosti a zuby. Hořčík pomáhá regulovat krevní tlak. Železo je důležité pro dodávání kyslíku do svalů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno