Do potravin se přidávají nejrůznější aditiva, která ovlivňují výslednou chuť potraviny. Hovorově se jím říká éčka. Patří mezi ně také látka maltitol, která se používá jako náhradní sladidlo. Pro své vlastnosti se běžně přidává do různých průmyslově vyráběných potravin, především do sladkostí. Vzhledem k tomu, že jde o náhradní sladidlo, se také prodává jako stolní sladidlo. Jaké má vlastnosti a jak působí na náš organismus?
Maltitol
Maltitol je cukerný alkohol, který se běžně používá jako náhrada klasického cukru. Ve srovnání se sacharózou má asi poloviční energetickou hodnotu při sladivosti 70 až 90 % sacharózy. Patří mezi aditiva a označuje se jako E965. Maltitol je emulgátor, sladidlo a zvlhčující látka. Právě z těchto důvodů se používá nejen v potravinách s nízkým obsahem cukru a potravinách pro diabetiky, ale také v běžně dostupných potravinách.
Maltitol a zdraví
Maltitol patří ve srovnání s jinými umělými sladidly k těm vhodnějším. Maltitol nezpůsobuje tvorbu zubních kazů a problémy s dásněmi, současně stimuluje růst probiotik v tenkém střevě. Současné vědecké výzkumy nepotvrdily negativní vliv na lidské zdraví, proto se maltitol označuje za nezávadný. V omezené míře je jeho použití povoleno jak v EU, tak USA.
Maltitol a jeho nežádoucí účinky
Jak jsme uvedli, vědci neprokázali škodlivost vůči lidskému organismu. Při příjmu většího množství látky však může maltitol vyvolat projímavé účinky, stejně tak i plynatost a nadýmání. Pokud však budete přijímat tuto látku jen občas a v omezené míře, s vedlejšími účinky se pravděpodobně nesetkáte.
Kde se maltitol používá
Maltitol se používá především v potravinářství. Působí jako emulgátor a zvlhčující látka, díky čemuž má své pevné místo především v cukrářském průmyslu. Přidává se do žvýkaček, neslazených tvrdých bonbonů i čokolád. Na trhu jsou k sehnání i stolní sladidla na bázi maltitolu. Tato látka se využívá také v průmyslu, především v tabákovém odvětví a vyskytuje se také v kosmetických přípravcích.
Další kalorická sladidla
Maltitol patří mezi tzv. kalorická sladidla, což znamená, že slouží jako zdroj energie. Existují také nízkokalorická sladidla, která jsou sladší než cukr. Mezi kalorická sladidla patří například mannitol (E421), laktitol (E966), isomalt (E953) nebo sorbitol (E420).
Příjem maltitolu tak není v přiměřené míře problematické, častá a nadměrná konzumace jakýchkoliv umělých sladidel se ale nedoporučuje. Dejte přednost přírodním produktům a naučte svůj organismus fungovat bez sladkostí, resp. bez sladké chuti. Nebudete muset zbytečně sladit a vyhnete se tak i umělým sladidlům.