Maliny – pěstování

Mezi drobným ovocem je malina rozhodně králem. A pěstování maliníků není žádná věda. Rostou a plodí i tam, kde by to jiné rostliny velmi brzy vzdaly. Stačí se držet několika jednoduchých zásad a doporučení.

V našich obchodech jsou v zásadě k dostání dva typy maliníků. Malina pravá, jejíž růžové nebo žluté plody se velmi snadno oddělují od bílého lůžka uprostřed, a poté nejrůznější kříženci maliníku a ostružiníku. Poznáte je podle označení Tayberry nebo také malinoostružiny, ale prodávají se také pod názvy Loganberry, Youngberry, Nessberry nebo Boysenberry. Vzhledově se malinám velmi podobají, i když bývají větší a často tmavší. Typickou chuť a vůni byste u nich však hledali marně.

Maliny – pěstování

Maliny – pěstování na slunci a písčitém podloží

Pokud máte na své zahradě kout, kam celý den svítí slunce, máte už napůl vyhráno. Stačí, pokud toto místo zbavíte veškerého plevele a zavezete směsí listovky a písku (ideálně v poměru 3:1). Sazenice můžete dávat poměrně blízko k sobě, výsledný porost stejně časem zhoustne kvůli neustále se tvořícím odnožím. Nejlepší výsledky získáte při brzké jarní výsadbě, a to zejména u malin beztrnných nebo malinoostružin. Jinak je maliníky možné bez obtíží sázet téměř po celou vegetační sezónu. Počítejte však s tím, že plodit budou až následující rok.

Jak budete své maliny pěstovat?

V zásadě existuje pět možných typů vysázení malin. Jsou veskrze nenáročné, ale vybrat si můžete i z pracnějšího vyvazování, které na oplátku ochrání větvičky před poklesem vlivem zralých plodů, které by na zemi mohli znehodnotit například mravenci. A z čeho můžete vybírat?

  • bez opory – volné vysazení v prostoru
  • s oporou – maliny vyvážeme k tyčce
  • s horizontální oporou – vyvážeme k vodorovně vedenému drátu zhruba uprostřed keře
  • T-vedení – horizontální i vertikální opora
  • V – vedení – přivazování maliníku např k. plotu, a to z obou stran

Jakou péči vyžadují plodící rostliny?

Maliníky je především třeba pravidelně okopávat, tzn. zbavovat plevele v jejich okolí a provzdušňovat půdu okolo mělkých kořenů. Nezbytné je také stříhání starých výhonů, které mají už „odplozeno.“ Plody totiž vyrůstají pouze na nově rašících výhonech, kterým by původní porost zbytečně odebíral živiny.

Maliny – pěstování

Tento řez se provádí ihned po skončení plodného období, aby se rostlina stihla do zimy dostatečně vzpamatovat. Nestihneme-li to však, můžeme k němu přistoupit i během vegetačního období.

Náš tip: Na běžném metru malinového porostu by po prořezu mělo zůstat 6-8 mladých plodících výhonů. Ne více, jinak hrozí, že si jednotlivé odnože budou stínit a maliny budou malé a nevyvinuté. Důležitý je i jarní řez, který rostliny zbaví všech odumřelých částí. Jednou ročně je také vhodné pohnojit maliny běžným hnojivem, nejlépe v tekuté formě. Nic více není třeba.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno