Lymfatický systém a lymfa

Lymfatický systém tvoří důležitou součást našeho imunitního systému. Jeho prostřednictvím se z těla dostávají škodlivé látky nahromaděné fungováním organismu i přijaté z vnějšího prostředí, potravin a vody. Dobře fungující lymfatický systém je základem pevného zdraví a proto je při jeho poruchách tělo výrazně náchylnější k dalším chorobám.

Složení lymfatického systému

Lymfatický systém je tvořen složitou sítí lymfatických cév a uzlin, které shromažďují lymfu z celého těla a navracejí ji zpět do krevního oběhu. Velmi se podobá tomu krevnímu. Dále jsou jeho součástí lymfatické orgány jako slezina, mízní uzliny, mandle, brzlík, kostní dřeň a apendix.

Co je to lymfa

Lymfa je nažloutlá tekutina podobná krevní plazmě, obsahující lymfocity, tuky a bílkoviny. Vzniká v mezibuněčných prostorách tkání z tkáňového moku. Z těch jí lymfatický systém navrací zpět do krve. Nejprve je absorbována mízními vlásečnicemi (lymfatickými kapilárami), z nichž putuje dále širšími cévami až do lymfatických uzlin, kde je filtrována od nečistot, které z těla sesbírala. Odtud pak lymfa pokračuje do mízních kmenů, které ji převádějí do krevního oběhu. Lymfa tak narozdíl od krve necirkuluje v uzavřeném oběhu. Za jeden den dokáže lidské tělo vytvořit cca 2,5 litru lymfy.

K čemu lymfatický systém slouží

Lymfatický systém plní v organismu řadu funkcí. V první řadě je součástí imunitního systému a hraje důležitou roli v obraně těla před infekčními a nádorovými onemocněními. Odvádí z těla produkty metabolismu, což jsou různé, pro tělo nepotřebné nebo dokonce škodlivé látky. K tomu dochází v lymfatických uzlinách, což jsou defacto filtry, které z protékající lymfy odstraňují nahromaděné mikroorganismy a nečistoty dříve, než by se mohly dostat do krve.

Lymfatická tkáň obsahuje lymfocity (druh bílých krvinek) a vytváří protilátky pro boj s infekcí. Lymfocity mají schopnost neutralizovat a ničit viry a bakterie. Taktéž obsahuje makrofágy, což jsou buňky schopné fagocytózy – pohlcování cizích, nefunkčních nebo mrtvých buněk. Celý systém funguje tak, že jakmile dojde v organismu k infekci, zánětu atd. tak ta lymfatická uzlina, která je k danému místu v těle nejblíže, zvětší svůj objem (zduří) čímž se snaží zabránit proniknutí infekce dále do organismu.

Dále je lymfatický systém důležitý pro vstřebávání lipidů (tuků) z přijaté potravy. Zatímco bílkoviny a sacharidy mohou do krve přejít přímo, tuky musí projít lymfatickými cévami.

Příznaky problémů lymfatického systému

Vše již řečené však platí, pokud je lymfatický systém v pořádku. Pokud tomu tak není, může mít člověk problémy s imunitním systémem, být bez důvodu dlouhodobě sužován únavou, může se objevit celulitida a otoky. Lymfa se může hromadit v končetinách, zejména nohách a ty pak otékají. Pro zachování správné funkce lymfatického systému je důležité dbát na kvalitní stravu, vyhýbat se vyloženě odpadním jídlům, které náš organismus zanášejí a konzumovat více ovoce a zeleniny. Čas od času je také vhodné provést očistnou kůru nebo zajít na lymfatickou masáž, kdy masér speciálními pohyby pomáhá rozproudit lymfu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno