Jste nachlazení, máte rýmu či kašel? Nebo máte problém s léčením zlomených kostí? Pak vyzkoušejte lotosový kořen, který pochází z Číny a v tamní medicíně se používá po tisíciletí.
Lotos je vytrvalá vodní rostlina, která na první pohled zaujme svými květy. Z hlediska přírodní medicíny je však významný především lotosový kořen, který se u nás dá pořídit čerstvý jako zelenina nebo sušený. Sušený lotosový kořen může být mletý, celý či naplátkovaný. Obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, díky kterým si získal oblibu u mnoha příznivců přírodní medicíny. Pokud se mezi ně řadíte i vy, lotosový kořen by ve vaší domácí lékárničce rozhodně neměl chybět.
Lotosový kořen proti rýmě a nachlazení
Lotosový kořen se pyšní mnoha léčivými účinky. Mnozí doporučují jeho konzumaci především během chřipkového období. Kořen totiž dokáže ulevit od rýmy i kašle, navíc má schopnost rozpouštět hleny. Je vhodný i pro astmatiky a všechny, které trápí dýchací problémy různého druhu. Lotosový kořen totiž obsahuje látku nelumbin, která pomáhá stimulovat pohyb hlenů. Navíc obsahuje i asparagin, který čistí plíce a odstraňuje z těla toxické látky.
Pomůže při hojení zlomených kostí
Příjem lotosového kořene se doporučuje i při špatném hojení zlomených kostí. Pomáhá napojit porušenou tkáň, posiluje mozek, podporuje činnost sliznic a urychluje hojení ran. Díky svým účinkům se doporučuje i lidem po mozkové příhodě. Navíc je vhodný i pro děti a kojící ženy.
Připravte si čaj z lotosového kořene
Pokud si pořídíte sušený lotosový kořen, můžete si z něj připravit léčivý čaj, který vám pomůže nejen při dýchacích obtížích. Jeho příprava je snadná. Použít můžete čerstvá i sušená kolečka kořene, která mírně posolíte a naložíte na pár minut do vlažné vody. Následně dáte vodu s kořenem na sporák a necháte ji přibližně 10 minut vařit. Pak stačí vodu slít, čaj osladit medem či jiným přírodním sladidlem a popíjet. Čaj z lotosového kořene můžete využít také jako přírodní kloktadlo.
Skladování čerstvého kořene
Pokud se vám zadaří a seženete čerstvý lotosový kořen, vydrží vám poměrně dlouho. Skladujte ho v chladném a tmavém prostředí. Chcete-li jeho trvanlivost prodloužit, uchovávejte jej v lednici. Pokud chcete mít lotosové kořeny uschované na delší dobu, doporučujeme jej ponořit do vody a tu pravidelně obměňovat. Pokud vám během skladování kořen zčerná, nedělejte si z toho obavy. Změna barvy kořene není na závadu.
Lotosový kořen je skvělý na nachlazení a řadu dalších onemocnění, proto bychom na něj rozhodně neměli zapomínat. Je jen na vás, dáte-li přednost sušenému kořeni, nebo si seženete kořen čerstvý, ze kterého si připravíte skvělý čaj či přírodní kloktadlo.