Lordóza – hyperlordóza

Máte problém s páteří? Může to být hyperlordóza. Více se dozvíte v článku.

Lidská páteř je pružná díky dvojitému esovitému prohnutí, můžeme tak chodit vzpřímeně. Zakřivení dopředu se jmenuje lordóza, jedná se o klasické prohnutí, díky němuž je naše páteř ohebná. A pak máme zakřivení dozadu, pojmenované kyfóza. Pokud je páteř špatně dopředu zakřivená, bojujeme s hyperlordózou.

Kdy přesně dochází k hyperlordóze?

     Jelikož se jedná o zhoršené zakřivení páteře, dochází k bolestem a pokud si neporadíte sami, měl by vás vyšetřit lékař. Většinou se objevuje na krční páteři nebo v břišní části páteře.

V případě, že má naše tělo nějaký problém, dochází k deformativnímu sklonu pánve a chybnému prohnutí. Stává se to lidem obézním nebo v těhotenství, také při špatném držení těla a problémech pohybového rázu.

V mládí je páteř pružná

     V dětství máme páteř pružnou a přizpůsobivou, v pubertě se zpevňuje a záleží na našem držení těla. Velký vliv má správné nošení tašek s učebnicemi, jelikož pokud se nosí brašna jen na jednom rameni nebo nesprávně, celá páteř se začne bortit a křivit. Kvůli nesprávné poloze obratlů vede situace až k velkým problémům, které jsou hodně citelné v dospělosti. Ještě, když se k tomu přidá sedavá práce, sportovní pasivita, celé tělo zatuhne a svaly ochabnou. Základy pro správné držení těla v dětství, jsou důležitou součástí toho, co se nám bude s páteří dít později.

Dvě varianty

Jsou dvě varianty onemocnění:
  • u první nám ochabnou jen svaly a zkrátí se prostor mezi obratli (cvičením lze vše kolem svalů napravit, ale úhel nebo tvar obratlů již nikdy nezměníme)
  • druhá je složitá, jelikož díky špatnému úhlu, obratle změní tvar a zatuhnou do tvaru trojúhelníku, což se pak špatně léčí

Bolest v kříži

    Pokud se dostatečně nevěnujeme svalovým partiím v břišní části páteře, ozve se po čase bolest v kříži. Je třeba spodní část páteře neopomínat, má na starost naši horní část těla, a pokud se o ni špatně staráme, není divu, že po čase začne bolet. Nepomáhá jen cvičení zad, je třeba posílit břišní stěnu a zpevnit bederní svalstvo. Za pozornost stojí i posilování stehenních svalů a hýždě, které mají úzkou spojitost se zády.

Léčba hyperlordózy

Léčba závisí na tom, jak moc nás páteř bolí a jaké jsou neurologické problémy. Pokud se nejedná o skřípnutý nerv nebo jinou diagnózu, je léčba klasická. Každodenní cviky podle doporučení lékaře. Omezit přetížení jak v práci tak při sportu a hlavně být v teple (chránit si bedra proti prochladnutí). V některých případech lékař naordinuje krunýř pro zpevnění nebo operaci.

Dříve, než začnete s cvičením a domácí léčbou, se poraďte se svým lékařem. Ujistíte se, že vaše bolest zad neznamená nic vážného.

Lékaře potřebujete v případě:
  • že vás překvapí náhlá bolest, která vystřeluje až ke kolenu nebo chodidlu
  • mate vysoké teploty
  • trápí vás kvůli bolesti porucha močení
  • když cítíte křeče v žaludku
  • ozývá se bolest na hrudníku
  • při projevu ztíženého dýchání

1 komentář

  1. prosim o radu co znamena vysledek rtg ls pater rovna pocinajici osteofyty ventralne hyperlodoza L useku Dg LS syndrom

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno