Potřebovali jste někdy uvázat nějaké břemeno, karabinu nebo třeba loď? Bez znalosti některého z uzlů se vám to možná příliš nepovedlo. Určitě je dobré znát postup vázání některých funkčních a snadných uzlů, mezi které patří i lodní uzel (smyčka). Pojďme se blíže podívat, jak na to.
Lodní uzel nebo také lodní smyčka patří mezi nejjednodušší a nejrychlejší způsoby kotvení lanem. Lodní uzel drží pevně, a to zejména v případě, když je zatížen tahem v pravém úhlu. Pokud se však táhne šikmo k uvázanému předmětu, můžete se začít lodní uzel pomalu posouvat do strany a uvolňovat. Pro tah kolmo je tak lodní smyčka ideální, pro zatížení šikmo se raději naučte jiné typy uzlů.
Lodní uzel se používá odnepaměti
Lodní uzel patří mezi takové typy úvazů, které se úspěšně používají po staletí. I když existují mnohem sofistikovanější a pevnější uzly, díky své jednoduchosti se běžně používá i dnes. Lodní smyčka se podle dochovaných pramenů používala už v období starověku. Jak je z pojmenování zřejmé, uzel se používal zejména pro uvázání lodě k přístavnímu molu. Dnes jsou však možnosti uplatnění mnohem pestřejší. Lodní uzel se používá například v horolezectví, a to při zřizování stanoviště na stěně.
Jak uvázat lodní uzel – 2 postupy
Lodní uzel je možné uvázat dvěma odlišnými způsoby. V prvním případě jde o nahazovanou verzi, v druhém případě o způsob vázání s jedním koncem lana. Pojďme si tyto dva způsoby blíže představit.
Lodní uzel – postup: nahazované verze
Nahazovaná verze lodního uzlu se používá tam, kde je možné předem připravený uzel nahodit na tyč či kůl. Lodní uzel si zkrátka připravíte přímo v ruce a pak jej jen „nahodíte“ na předmět, ke kterému jej chcete připevnit. Uchopte lano (zpočátku oběma rukama) a natáhněte jej. Pravou rukou směřujte tahem nahoru směrem doleva tak, abyste vytvořili smyčku. Totéž proveďte levou rukou, ale táhněte směrem vespod, aby byla smyčka ze zadní strany. Obě vytvořená oka jednoduše propojte a nahoďte na kůl.
Lodní uzel – postup: s jedním koncem lana
Pokud chcete uvázat lodní uzel k předmětu, který není volně přístup z horní nebo dolní strany, musíte jej uvázat alespoň s jedním koncem lana. Kolem tyče lano obtočte a volný konec směřujte spodní stranou, následně kolem tyče obtočte ještě jednou a protáhněte jej vytvořeným okem. Lodní uzel je na světě!
Pokud jste postup vázání lodního uzlu (smyčky) z výše uvedeného postupu nepochopili, zhlédněte jedno z mnoha videí, která jsou dostupná na internetu. Uvidíte, že uvázání lodního uzlu vám zabere jen pár vteřin a zajistí pevné ukotvení jakéhokoliv předmětu.